26.9 C
Malta
Çarşamba, Mayıs 29, 2024
spot_img
spot_img

Dolar neden Türk Lirası karşısında yeniden yükselişe geçti?

27 Şubat 2021 / Malta

Türk Lirası, şubat başında gelişmekte olan ekonomiler arasında bu yıl dolar karşısında en fazla yükselen para birimiydi. Ancak TL bu yılki kazanımlarını şubat sonuna gelindiğinde yeniden kaybetti. Kısa bir süre önce 7 TL’nin de altını gören ABD Doları, 26 şubat tarihinde 7.47 seviyesine kadar yükseldi.

ABD’nin 10 yıllık hazine tahvillerinin getirileri 25 şubat günü son bir yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 1.614’ü gördükten sonra yüzde 1.494’e geriledi. Ancak yine de 2016 yılından beri görülen büyük artışla bu ay 40 baz puan yükseldi.

Reuters haber ajansının bir analizinde TL’de görülen düşüş, Türk hükümetinin Berat Albayrak dönemine ait ekonomi politikalarını savunmaya başlamasına ve Albayrak’ın kabineye geri dönebileceğine ilişkin söylentilere bağlandı.

Ekonomist Murat Murathanoğlu, TL’de görülen değer kaybını ABD Merkez Bankası FED’in olası faiz artırımı beklentisine ve Türk hükümetinin söz verdiği üzere reformları henüz hayata geçirmemiş olmasına bağlıyor:

“Amerika’nın faizleri artırma yönünde bir eğilimin olması farklı ülkelerdeki paraların ABD’ye geri dönmesi demek. Ayrıca Türkiye’nin söz verdiği reformları yerine getirmemesi. Ben reform yerine düzenleme bekliyorum. Türkiye reform yapma kabiliyetini kaybetti.”

Info-grafik: euronews

Doların yükselişinde orta vadeli eğilimlerin önemli rol oynadığını belirten Korkut Boratav ise, “Şu an piyasadaki hareketlerden kaynaklı bir durum. Eğer Türk varlıklarından bir çıkış varsa bunun etkisi olabilir. Türkiye’de dolarizasyondan uzaklaşma henüz görülmüş değil. Uzun vadede görülen hareketler Türkiye dışından gelen kaynaklarla bağlanntılı.” diyor.

Atilla Yeşilada ise Reuters’a verdiği demeçte Dolar/TL’de son dönemde görülen değişimi şöyle açıklıyor:

“Dövizde çalkantının fitilini CHP’nin Albayrak’a yönelttiği suçlamalar ve AKP’nin yüksek perdeden savunması olduğunu kabul ediyoruz. Bu, CHP ve millet ittifakı paydaşlarının son zamanlarda icat ettiği en akıllı siyasi hamle oldu. Dün de kulislerde Albayrak’ın Enerji veya Dışişleri Bakanlığı’na atanacağına dair duyumlar çıktı. Erdoğan bunları yalanlayamaz ama Albayrak kabinede görev almayacağını açıklayabilir. Bu durumda TL’de çalkantı yaratan birincil neden bertaraf olur. Aksi, halde… AKP’deki 24 Mart Büyük Kongresi’ne kadar dövizde sık şoklar yaşayabiliriz.”

Kaynak: euronews

Son Haberler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz