17.9 C
Malta
Salı, Nisan 23, 2024
spot_img
spot_img

AB Liderler Zirvesi başladı: Türkiye’ye yaptırımlar görüşülüyor

11 Aralık 2020 / Malta

Zirvenin ilk günkü programında yer alan dış ilişkiler başlığının en önemli gündem maddesini ise Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ve Türkiye ile ilişkiler oluşturacak.

Türkiye ile ilgili tartışmaların uzun ve sert geçmesi, sonuçların ise Perşembe gecesi geç saatlerde ya da Cuma sabahı erken saatlerde duyurulması bekleniyor.

İki günlük zirvede AB bütçesi ve koronavirüs salgını sonrası ekonomik iyileşme planı, Brexit sonrası İngiltere ile ticari ilişkiler, salgınla mücadele ve Türkiye ile ilişkiler ve yaptırım konuları görüşülecek.

Fransa, Yunanistan ve Kıbrıs, Türkiye’ye karşı sert yaptırım kararı alınmasından yana, ancak aralarında Almanya, İtalya, İspanya ve Polonya’nın da bulunduğu bazı diğer AB üyesi ülkeler, bir NATO üyesi ülkeye geniş kapsamlı yaptırımlar ya da bir ambargo uygulanmasına karşı.

NATO Genel Sekreteri’nden ihtiyat mesajı: Türkiye önemli bir müttefik

Türkiye’nin IŞİD ile mücadeleye yardımcı olan “önemli bir müttefik” olduğunu vurgulayan NATO Genel Sekreteri, ülkenin milyonlarca Suriyeli mülteciye de ev sahipliği yaptığını söyledi.

AB Konseyi, 1 Ekim’de yaptığı toplantıda Türkiye’ye Doğu Akdeniz’de tek taraflı adımlar atmaması, sondaj faaliyetlerini tartışmalı sularda yapmaması koşuluyla “pozitif ajanda” önermiş, Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi, vize serbestisi, göç anlaşmasının yenilenmesi ve uluslararası Doğu Akdeniz konferansı düzenlenmesi gibi konularda adımlar atılabileceği mesajını vermişti.

Türkiye için ‘dengeli karar’ bekleniyor

Başını AB dönem başkanı Almanya’nın çektiği ve İtalya ile İspanya gibi önemli ülkelerin de yer aldığı diğer grup ise Türkiye ile angajman politikasının devam ettirilmesi için alınması gereken yaptırım kararının dengeli olmasında ısrar ediyor.

Bu kapsamda, Türk ekonomisine zarar verecek şekilde Gümrük Birliği’nin engellenmesi ya da Yunanistan’ın ısrar ettiği silah ambargosu getirilmesi tarzında kararlar çıkması öngörülmüyor.

Kaynak: BBC

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz