16.9 C
Malta
Perşembe, Mart 30, 2023

Malta COVID-19 İstatistikleri

118,004
Toplam Vaka
Updated on March 30, 2023 1:14 pm
832
Vefat Sayısı
Updated on March 30, 2023 1:14 pm
116,488
Total recovered
Updated on March 30, 2023 1:14 pm
spot_img

13 bin euro değerinde altınlar röntgen cihazında belli oldu

Foto: Turizm Avrupa

Türkiye’den Almanya’ya yanında gümrük kurallarını aşan değerde altın takıyla gelen bir yolcu Hannover Havalimanı’ndaki kontrollere takıldı. Uçaktan indikten sonra gümrüksüz geçiş kapısı olan yeşil kapıdan çıkmak isteyen yolcu, gümrük memurları tarafından durduruldu. Kendisine yanında gümrüğe bildirmesi gereken eşya olup olmadığı soruldu. Yolcu yanında sadece kıyafet ve sigara olduğunu bildirdi. Ancak memurlar kadın yolcunun bagajlarını röntgen cihazından geçirmeye karar verdiler. Yapılan taramada bagajlarda şüpheli cisimler olduğu fark edildi ve bavullarını açması istendi.

Faturası bile yanındaydı

Yapılan aramada yeni satın alınmış ve toplam değeri 13 bin Euro’yu bulan altın takılara bulundu. Yüzük, zincir, bilezik gibi takılara el konuldu. Üstelik bu altınların kuyumcudan alınmış faturaları da bavuldan çıktı. Bremen çevresinde oturan 46 yaşındaki kadın yolcu hakkında yasal işlem başlatıldı. Kendisi şimdi hem yüksek miktarda vergi, hem de ürünleri kaçak geçirmeye çalıştığı için para cezası ödemek zorunda kalacak. Kadının ödeyeceği miktar hesaplanıp daha sonra kendisine bildirilecek.

Türkiye’den dönenler bu kurala dikkat etmeli

Gümrük yetkilileri, Türkiye gibi Avrupa Birliği dışından gelen yolcuların yanında serbest getirebileceği eşyaların değerinin kişi başına 430 Euro’yu geçmemesi gerektiğine dikkat çektiler. Bu değeri aşan eşyası olanların yeşil kapı yerine havalimanındaki kırmızı kapıdan geçip gümrük beyanında bulunması gerekiyor.

Kaynak: Turizm Avrupa

Son Haberler
Son Haberler
Son Haberler
Son Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here