21.9 C
Malta
Pazar, Mayıs 19, 2024
spot_img
spot_img

Türkiye’de her 3 gençten 1’i yurt dışına gitmek istiyor

Habitat Derneği, Gençlerde İyi Olma Hali Araştırması

Habitat Derneği ‘Türkiye’de gençlerin iyi olma hali’ isimli çalışma çerçevesinde önemli bulgular yayınladı.

2 Ekim-14 Kasım 2020 tarihlerinde kentsel gençlik nüfusunu temsil eden 16 ilde, 18-30 yaş arası toplam bin 230 genç ile yüz yüze yapılan araştırmaya göre ‘yaşam memnuniyeti’nde 2017’ye kıyasla 13 puanlık bir düşüş gerçekleşti.

Yaşamdan memnun olduğunu belirtenlerin oranı 2017’de yüzde 71 iken 2020’de yüzde 58 olarak hesaplandı.

Benzer şekilde 2017’ye kıyasla gelecekten umutlu olan gençlerin oranı da yüzde 67’den yüzde 57’e geriledi.

En tercih edilen ülke Almanya

Gençlere ileride başka bir ülkede eğitimlerine devam etmek isteyip istemeyecekleri sorulduğunda, yüzde 21’i bunu arzu ediyor. Başka bir ülkeye yerleşmek isteyip istemedikleri sorusuna ise yüzde 31 ‘yurt dışına yerleşmek istiyorum’ diyor. En çok hedeflenen ülke ise Almanya.

info-grafik: euronews

İş olanakları ve ülkenin geleceğini iyi görmeme

Başka bir ülkeye yerleşmeyi düşünen gençlere bunu istemelerinin sebepleri sorulduğunda, en fazla belirtilen sebepler şunlar: Yurt dışında daha iyi iş olanakları, Türkiye’de gelecek görememe, ülkenin kötüye gittiğini düşünme, daha fazla kişisel özgürlük, daha iyi eğitim olanakları ve Türkiye’de düşünce özgürlüğü bulunmaması.

Çalışanlar, iş arayanlar ve öğrencilerin memnuniyetlerinde düşüş

‘Çalışma Durumuna Göre Gençlerin Yaşamdan Memnuniyeti’ verilerine bakıldığında da 2017 araştırmasında iş arayan gençlerin yüzde 55’i yaşamından memnun olduğunu belirtirken, 2020 araştırmasında oranın yüzde 47’ye düştüğü görülüyor.

Yaşamından memnun olan çalışanların oranı da 2017 araştırmasında yüzde 72 iken 2020 araştırmasında bu oran yüzde 66’ya gerilemiş durumda.

Yaşamından memnun olan öğrencilere baktığımızda da yine ciddi bir düşüş yaşandığı fark ediliyor. 2017 araştırmasında yaşamından memnun olduğunu belirten öğrencilerin oranı yüzde 74 iken, 2020 araştırmasında bu oran 20 puan düşerek yüzde yüzde 54 seviyesine gelmiş.

Yaşamından memnun olan ev gençlerinin oranında da 2017 araştırmasına göre benzer şekilde ciddi bir düşüş gözlemleniyor. 2017 araştırmasında yaşamından memnun olan ev gençlerinin oranı yüzde 69 olurken, 2020 araştırmasında bu oran yüzde 55.

Çalışabilenlerin oranı düştü iş arayan arttı

Gençlerin çalışma durumuna bakıldığında ise çalışanların oranının 2017’de yüzde 53’ten 2020’de yüzde 44’e düştüğü görülebiliyor. Bu nedenle iş arayanların oranında bir yükseliş trendi mevcut. Bu oran 2017’de yüzde 8 iken 2020’de yüzde 18 olarak ölçüldü.

Yüzde 69 ‘İş bulmak zor’ diyor

‘Gençlerin İş Bulma Kaygıları’ başlığı altında ise araştırmaya katılan gençlere, çalışma durumlarından bağımsız olarak “Herhangi bir nedenle iş arasanız, yaşadığınız yerde kolaylıkla iş bulabilir misiniz?” sorusu yöneltildi.

2017 çalışması kapsamında görüşülen gençlerin yüzde 69’u bu soruya “zor olur” yanıtını verirken 2020’de bu oranın yüzde 73’e yükseldiği görülüyor.

En önemli sebep yeterli iş olanağının bulunmaması

Kolay iş bulamayacağını belirten gençlere bu durumun en önemli iki sebebi sorulduğunda yüzde 61’lik bir kesim en önemli sebep olarak yaşadıkları yerde yeterli iş olanaklarının bulunmaması olduğunu dile getiriyor.

İkinci sırada ise gençler yüzde 31 ile iş bulmasını sağlayacak tanıdıklarının olmadığını belirtiyorlar. Üçüncü neden olarak yüzde 22 ile ücretlerin düşüklüğü ve yüzde 14 ile de uygun bir iş bulamama ve doğru fırsat için bekleme gerekçesi işaret ediliyor.

Bu sebepleri yüzde 14,3 ile “nereden iş bulacağını bilememe”, yüzde 12 ile “çalışma koşullarının zorluğu”, yüzde 10 ile de “pozisyonlar için istenen tecrübe eksikliği” takip ediyor.

Yüzde 4’lük bir kesim de iş bulmada yaşayacağı zorluğu “ayrımcılığa uğramak” ile açıklıyor.

İyi para getirsin, vaktim kalsın, geleceğim güvende olsun

Aranan işte önem verilen özelliklerin sıralamasında ise en üst sıralarda “İyi para kazanılabilecek bir iş olması”, “Hayatta yapmak istenilen diğer şeylere vakit bırakması” ve “Geleceği güvene alması” bulunuyor.

Çalışma sonucunda yayınlanan raporu okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

27 Ocak 2021 / Malta

Kaynak: euronews

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz