15.9 C
Malta
Çarşamba, Nisan 17, 2024
spot_img
spot_img

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tersine beyin göçünü destekliyoruz

17 Mart 2021 / Malta

TÜBİTAK Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı tanıtım toplantısına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: “Türkiye, tüm imkanlarını bilim insanlarının çalışmaları için seferber etmeyi sürdürecek.” dedi.

Bilim insanlarını sloganlarla değil somut adımlarla desteklediklerini belirten Varank, “TÜBİTAK’ın çağrısıyla Türkiye’ye gelecek araştırmacılarımıza mali teşviklerin yanında 720 bin liraya kadar araştırma proje desteği vereceğiz. Programlarımızla Türkiye’ye beyin göçünü özendiriyor, üst düzey bilimsel çalışmalar yapan insanlarımızın ülkemizde kalmasını teşvik ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da dünkü konuşmasında “Tersine beyin göçünü destekliyoruz. Yerli veya yabancı bilim insanlarını araştırmalarına Türkiye’de devam etmeye, ülkemizin sunduğu fırsatlardan istifade etmeye davet ediyorum” diyerek bilim insanlarına çağrıda bulunmuştu.

Beyin göçü

İnsan sermayesinin yer değiştirmesi olarak tanımlanabilecek beyin göçü, eğitimli ya da kalifiye bireylerin çeşitli nedenlerden dolayı gelişmiş ülkelere yerleşmeyi tercih etmelerine deniyor. Beyin göçü daha çok gelişmekte olan ülkelerden gelişmiş ülkelerine yapılıyor.

Bilimsel araştırmalara göre 1960 yılından bu yana gelişmiş ülkelerdeki yabancı uyruklu doğumlar en az üçe katlanırken, bu ülkelere yapılan nitelikli göç oranı da katlandı. Bir çok ülke nitelikli yabancı öğrenci çekmek için çeşitli teşvikler sunuyor. Bu da bireylerin geldikleri ülkede ‘beyin göçü’ riskini artırıyor.

Türkiye’de son dönemde yapılan araştırmalar gençlerin önemli bir oranının Avrupa ülkelerine gitmek istediğini ortaya koyuyor.

Kaynak: euronews

 

Son Haberler

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz