25.9 C
Malta
Çarşamba, Mayıs 29, 2024
spot_img
spot_img

AB Liderler Zirvesi’nin ardından: “Türkiye’ye yönelik çift yönlü strateji izliyoruz”

2 EKİM 2020 / Malta

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin liderleri, Türkiye’nin Doğu Akdeniz politikasını değiştirmemesi durumunda yaptırım seçeneğinin “derhal” uygulanacağını duyurdu.

Bildiride, Ankara’ya olası yaptırımlar konusunda AB Antlaşması’nın 29. ve 215. maddelerine atıf yapıldı. Türkiye’ye yönelik “çift yönlü bir strateji” izlediklerini söyleyen AB Konseyi Başkanı Charles Michel, aralık ayında bu konuyu tekrar değerlendireceklerini söyledi.

Yaptırım konusunda AB Antlaşması’na atıf

Bildiride Türkiye’nin, “tek taraflı adımlar atması halinde”, AB’nin “elindeki tüm enstrümanları ve seçenekleri kullanacağı”, bunların AB Antlaşması’nın 29. maddesiyle AB’nin İşleyişi Hakkındaki Antlaşmanın 215. maddesi uyarınca yapılacağı ifadesi yer aldı.

215. madde, AB’nin üçüncü ülkelere tedbir uygulamasını içeriyor. 29. madde ise üye ülkelerin, ulusal politikalarını AB’nin tutumuyla uyumlu hale getirmesini öngörüyor.

“Türkiye’ye yönelik çift yönlü strateji izliyoruz”

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Türkiye’ye yönelik çift yönlü bir strateji izlediklerini, yapıcı bir siyasi diyaloğa şans vermek istediklerini, bunun olmaması halinde tüm seçenekleri masada bulundurduklarını söyledi.

Zirve sonunda basın toplantısında konuşan Michel, “Bir taraftan karşılıklı çıkarlara dayalı siyasi bir diyaloğa şans vermek istediklerini, diğer taraftan ise Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetimine tam desteklerini ifade ettiklerini bildirdi. Michel, “Türkiye’nin olumlu adımlarını görmemeleri halinde” tüm enstrümanlarını ve seçeneklerini masada tuttuklarını söyledi.

 

Haberin ayrıntılarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz