26.9 C
Malta
Çarşamba, Mayıs 29, 2024
spot_img
spot_img

1 Ocak’ta AB’den ayrılacak olan Birleşik Krallık, Türkiye ile ticaret anlaşması imzalamaya hazırlanıyor

28 Aralık 2020 / Malta

Birleşik Krallık, Avrupa Birliği ile varılan anlaşmadan sonraki ilk serbest ticaret anlaşmasını Türkiye ile imzalayacağını duyurdu.

İngiltere Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada tarafların önümüzdeki hafta imzaları atacağı belirtildi.

Yeni düzenlemenin Ankara ile Londra arasındaki mevcut ticari düzeni koruması bekleniyor ancak Ticaret Bakanı Liz Truss, ileride Türkiye ile ihtiyaçlara göre hazırlanmış bir anlaşma imzalamak istediklerini ifade etti.

1 Ocak’tan itibaren Avrupa Birliği ile ilişiği kesilecek olan ada ülkesi, AB üyesiyken taraf olduğu ticaret anlaşmalarını, AB’den bağımsız bir devlet olarak yeniliyor.

Reuters’da yer alan habere göre İngiliz Bakan Truss, “Yeni anlaşmanın gümrüksüz ticaretin devamını sağlayıp, ticari ilişkileri geliştirmesini umuyoruz. Anlaşma, Birleşik Krallık’ta tekstil, otomotiv ve çelik sanayide binlerce kişi için iş güvencesi anlamına geliyor” dedi.

Ticaret Bakanlığına göre iki ülke arasındaki ticaret hacmi 2019’da 18,6 milyar sterlini buldu. Bakanlık, Japonya, Kanada, İsviçre ve Norveç’ten sonra Londra hükümetinin beşinci büyük ticaret anlaşmasını Türkiye ile imzalayacağını kaydetti.

Birleşik Krallık şu ana kadar 62 ülke ile ticari konularda el sıkıştı.

Kaynak: euronews

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz