24.9 C
Malta
Çarşamba, Mayıs 29, 2024
spot_img
spot_img

Türkiye’de yeni koronavirüs önlemleri: Kısmi dışarı çıkma yasağı yeniden yürürlükte, okullar uzaktan eğitimle devam edecek

17 Kasım 2020 /Malta

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüsle mücadele kapsamına alınan yeni önlemleri açıkladı. Buna göre, hafta sonları 10.00 ile 20.00 saatleri arası dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak.

Ayrıca, 65 yaş ve üstü için uygulanan belirli saatlerde sokağa çıkma uygulaması, çalışanlar hariç olmak üzere 20 yaş altına da teşmil edilecek. Ara tatilde olan okullardaki eğitim-öğretim, yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Erdoğan,”Salgının seyri tırmanışını sürdürürse hepimiz için can acıtıcı neticelere yol açan tedbirlerin tekrar gündeme gelmesi kaçınılmaz hale gelir.” dedi.

Erdoğan, Covid-19 önlemlerini şu şekilde sıraladı:

-Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam edilecek. Halı sahaların faaliyetlerine ara verilecek.

-Hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde 10.00 ile 20.00 saatleri arası dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak.

-65 yaş ve üstü için uygulanan belirli saatlerde sokağa çıkma uygulaması, çalışanlar hariç olmak üzere 20 yaş altına da teşmil edilecek.

-Sinemalar, sektörün talebine de uygun şekilde yıl sonuna kadar kapalı kalacak.

-Alışveriş merkezi, market, restoran, berber ve kuaför gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlanacak.

-Ara tatilde olan okullardaki eğitim-öğretim, yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek.

-Kıraathanelerimizin faaliyetlerine bir süre ara verilecek.

-Restoran ve kafelerde sadece paket servis uygulamasına geçilecek.

-Kamu ve özel sektördeki esnek mesai düzenine ve mesai saatlerinin yoğunluk oluşturmayacak şekilde belirlenmesine hassasiyet gösterilecek.

Kaynak : euronews

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz