20.9 C
Malta
Pazar, Haziran 16, 2024
spot_img
spot_img

Parlamento, Jean Paul Sofia’nın ölümüyle ilgili kamu soruşturması talebini reddetti

Hükümet, soruşturmayı yürüten yargıcı mümkün olan en kısa sürede tamamlamaya teşvik eden önergeyi değiştirdi. Bu değişiklik aynı zamanda olaydan sorumlu olanların eylemlerinden sorumlu tutulmasının önemini vurgulamaktadır.

Geçen Perşembe günü Muhalefet tarafından Meclis’e sunulan önerge, hararetli bir tartışmanın ardından hükümet tarafından değiştirildi. Hükümetin yaptığı değişiklik, parlamentonun olayla ilgili sorunları ele alma ve reformları uygulama taahhüdünü vurgulamaktadır.

Değişiklik önergesi, muhalefetin aleyhte oyuyla meclis onayını aldı. Ayrıca, Çarşamba günü yapılan bir anlaşma sonucunda hem hükümet hem de muhalefet, önergenin değişikliklerini kabul etti ve oylama gerçekleştirildi.

Muhalefet lideri Bernard Grech, değişiklikleri Jean Paul Sofia’nın ailesinin talebine yanıt olarak sundu. Talebi destekleyen yaklaşık 20.000 kişi tarafından imzalanan bir dilekçe de sunuldu.

Milletvekilleri, hükümetin ve muhalefetin yaptığı değişikliklerle ilgili olarak oylama sürecine geçti. Hükümetin değişiklikleri onaylanırken, muhalefetin değişiklikleri reddedildi.

Sonuç olarak, hükümetin değişikliklerini içeren önerge 40 lehte ve 32 aleyhte oy ile kabul edildi.

MaltaToday’e konuşan bağımsız milletvekili Rosianne Cutajar, hükümetin değişikliklerini kabul edileceğini bildiği için parlamentodan ayrıldığını belirtti.

Jean Paul Sofia, Corradino Sanayi Bölgesi’nde inşaat halindeki bir binanın çökmesi sonucu hayatını kaybetti. Olayda birçok işçi yaralandı.

Sofia’nın annesi Isabelle Bonnici ve arkadaşları, olayın açık bir şekilde soruşturulması talebiyle uzun süredir PN ve STK’lar tarafından desteklenmektedir. Ancak hükümet, Başbakan Robert Abela’nın devam eden adli soruşturmaya tamamen güvendiği için bu talebi onaylamak isteksizdir.

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz