30.9 C
Malta
Cumartesi, Temmuz 13, 2024
spot_img
spot_img

Öldürülen Maltalı gazeteci Daphne Caruana Galizia için 3 yıldır bekleyen adalet

18 Ekim 2020 / Malta

Gazeteci Daphne Caruana Galizia, 16 Ekim 2017’de Malta’da otomobiline yerleştirilen bombanın patlaması sonucu hayatını kaybetmişti. Polis koruması kaldırılmıştı. Failler hâlâ cezalandırılmadı. Panama Belgeleri’ndeki yolsuzluğu araştırken cinayete kurban giden Galizia’nın üçüncü ölüm yıldönümünde 19 uluslararası örgüt adalet çağrısı yaptı.

Daphne Caruana Galizia  2016’da Panama Belgeleri’ni araştırmaya başlamıştı. Belgeler, yıllardır yaptığı eleştirileri güçlendiren yeni ve somut kanıtlar sunuyordu. Bu küçük ülkedeki iktidar odaklarının Avrupa’dan Yeni Zelanda’ya uzanan kirli ilişkileri deşifre olmuştu.

ABD merkezli Politico gazetesi aynı yıl Galizia’yı, “Avrupa’yı şekillendiren, sarsan ve karıştıran 28 kişi” arasında saydı. Galizia, “tek bir kadından ibaret olan bir WikiLeaks… Malta’daki yolsuzluklarla ve şeffaflık karşıtlığıyla mücadele ediyor” diye övülmüştü. Ünü artık Malta sınırlarını aşarken, gazeteciliğinin etkisiyle birlikte üzerindeki baskı da arttı Galizia’nın.

Tarih 16 Ekim 2017 idi. Saat 15.00’e geliyordu. Galizia, yaşadığı Bidnija kentindeki evinin yakınlarında kiralık Peugeot’suyla yol alırken otomobildeki bomba patladı. Sürücü koltuğundaki Maltalı gazeteci orada can verdi. Arkadaki oğlu Matthew ise “Üzerime baktım. Her yanım annemin vücut parçalarıyla kaplıydı” diye yazacaktı, daha sonra Facebook hesabında.

Başbakan, kitlesel protestolar sonucu istifa etti

Daphne Caruana Galizia‘nın polis koruması 2010’da kaldırılmıştı. 2016’nın başından beri Malta’da altıncı kez bir araçta bomba patlamasına rağmen bu cesur gazeteci, seçim dönemleri dışında devletçe korunmuyordu. Galizia’nın eleştirilerine hedef olan isimler arasında yer alan Başbakan Joseph Muscat, suikasttan sonra da tepkilere karşın uzun süre resmi soruşturma başlatmadı.

Ancak kitlesel protesto gösterilerinin ardından Başbakan Muscat bu yıl başında görevi bıraktı. Panama Belgeleri üzerinde Galizia’nın sürdürdüğü araştırmayı, Avrupalı meslektaşları tamamladı. Fakat cinayetin üstünden üç yıl geçse ve aralarında ünlü iş insanlarının da bulunduğu birçok kişi gözaltına alınsa da, Galizia’nın katilleri cezalandırılmış değil.

Cinayetten önce son söyleşisi: ‘Tüm medya iktidar partisinin elinde’

Kendisine yönelik tehdit, taciz ve saldırıları ayrıntılarıyla anlatan Galizia, iktidar çevrelerinin onu hedef alan kampanyasından bahsederken şöyle diyordu:

– En kötüsü bu. Beni hedef alan sürekli bir propaganda. Çok korkunç ve benzeri olmayan bir şey bu, çünkü tüm medya onların elinde. Bir siyasi parti ve karşısında da ben, blog yazan bir kadın…

– Sistematik bir şey bu. Tek bir sitede bir yıl içinde benim hakkımda 380 adet yazı yayımlanmış. Günde birden fazla yani. Fotoğraflarımla birlikte. Ayıp veya yasadışı bir şey yaparken fotoğrafımı çekseler anlarım ama bu sadece taciz için. “Bak, nerelere gittiğini biliyoruz, fotoğrafların çekiliyor” mesajını verdikleri bir taciz.

– Ortaçağ’da gibiyiz. Benden en çok ‘Bidnijalı cadı’ diye bahsediyorlar. Yani kadınlara en son ne zaman cadı deniliyordu ki! Aydınlanma Çağı’ndan önceydi. Şimdi açıkça söylüyorlar: Cadı! Onlara göre diğer insanlar gibi değilim. Şeytani bir şeyim.

– Özellikle siyasi gerilimin arttığı zamanlarda hakkımda davalar açılıyor. O zaman sokaktaki insanlarla bile sorun yaşayabiliyorum.

– Bazen kendi kendime, “Tanrım, galiba ülser olacağım” diyorum. Sinirleriniz hep gergin oluyor. Çünkü sürekli bir baskı altında yaşıyorsunuz.

Yazı journo.com.tr‘den alınmıştır. Yazının ayrıntılarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Son Haberler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz