24.9 C
Malta
Çarşamba, Mayıs 29, 2024
spot_img
spot_img

COVID-19: İngiltere’nin aşıdan sorumlu bakanı Nadhim Zahawi oldu

29 Kasım 2020 / Malta

İngiltere’de hükümet, koronavirüs aşısının uygulanmasından sorumlu Sağlık Bakanı olarak Nadhim Zahawi’yi atadığını duyurdu.

İngiltere, aşı sürecinin sağlıklı yönetilebilmesi için ilk adımı attı. Hükümet, koronavirüs aşısının uygulanmasından sorumlu Sağlık Bakanı olarak Nadhim Zahawi’yi atadığını duyurdu.

Daha önce de İngiltere hükümetinin, koronavirüs aşısının planlı bir şekilde halka ulaşması için dev bir aşılama programı hazırladığı belirtilmişti.

The Guardian’da yer alan habere göre, İngiltere’de beklenen koronavirüs aşısı ilk olarak risk grubundaki 22 milyona vurulacak.

Aşılama süreci için sağlık çalışanlarından oluşan büyük bir ekip görevlendirilecek. Deneyimi olmayan sağlık çalışanlarına 2 saatlik online eğitim verilecek. Büyük aşılama projesinde emekli doktor ve sağlık çalışanlarının da görev alması planlanıyor.

Nadhim Zahawi kimdir?

Nadhim Zahawi, 2 Haziran 1967’de Bağdat’ta Kürt bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 9 yaşında, ailesi ile birlikte Saddam Hüseyin’in iktidardaki ilk yıllarında 1976’da Irak’tan İngiltere’ye kaçtı.

Zahawi, Ibstock Place School’da ve ardından Londra, Wimbledon’da bağımsız bir okul olan King’s College School’da özel eğitim gördü ve ardından University College London’da Kimya Mühendisliği okudu ve lisans derecesi aldı.

Smith & Brooks Ltd’de Avrupa Pazarlama Direktörü olarak bir kariyerin ardından Zahawi, Jeffrey Archer’ın eski sözcüsü Stephan Shakespeare ile YouGov’u kurdu. Zahawi, 2005’ten 2010’a kadar YouGov’un CEO’suydu.

Kaynak: Karar

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz