30.9 C
Malta
Cumartesi, Temmuz 13, 2024
spot_img
spot_img

COVID-19: İngiltere’de bin 300 kişinin testi hatalı pozitif çıktı

28 Kasım 2020 / Malta

İngiltere Sağlık Bakanlığı, Ulusal Sağlık Servisi’ne (NHS) bağlı test ve izleme sisteminde kaynaklanan bir hatadan dolayı, bin 300’den fazla kişiye yanlışlıkla Covid-19 testlerinin pozitif olduğunun söylendiğini açıkladı.

Bakanlığın bir sözcüsü konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “NHS sisteminde kaynaklanan bir hatadan dolayı, 19 ile 23 Kasım arasında yapılan bin 331 testin sonucunun yanlışlıkla pozitif olduğunu açıkladık. Fakat bir grup test kitinde çıkan sorunlar nedeniyle söz konusu testler geçersiz sayıldı” ifadelerini kullandı.

Yetkililer, yanlış test sonucu alanlarla irtibata geçildiğini, ve kendilerinden yeniden test yaptırmaları istendiğini ifade etti.

Açıklamada, soruna yol açan laboratuvar hatasının “münferit bir olay” olduğu ve hatanın neden kaynaklandığının soruşturulduğu belirtildi.

İngiliz hükümeti, salgınla mücadele için başlattığı genişletilmiş kitle test programı için fazladan 9,3 milyar dolar kaynak sağladığını açıklamıştı.

NHS’nin test ve izleme sistemi, daha önce de yaşadığı sorunlardan dolayı sağlık uzmanları tarafından eleştirilmişti. Hükümet sistemde bazı aksaklıkların yaşadığını kabul etmişti.

Eylül ayında, 16 bin pozitif vaka sistemde kaybolmuştu, günlerce test yaptıranlara sonuçlar ulaştırılamamıştı.

Kaynak: euronews

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz