26.9 C
Malta
Çarşamba, Mayıs 29, 2024
spot_img
spot_img

Birleşik Arap Emirlikleri Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 13 ülkeye vize yasağı getirdi

25 Kasım 2020 / Malta

Birleşik Arap Emirlikleri, aralarında Türkiye’nin de olduğu 13 ülkeye iş ve ziyaret vizesi vermeyi durdurdu. Vize verilmeyen ülkelerin çoğunun Müslüman olması dikkat çekti.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) aralarında Türkiye’nin de olduğu çoğu Müslüman 13 ülkeye vize vermeyi durdurdu.

Reuters tarafından görülen, kamuya ait iş merkezindeki şirketlere gönderilen belge 18 Kasım’da yürürlüğe giren göçmen genelgesine atıfta bulunuyor.

Belgeye göre Türkiye, Afganistan, Libya ve Yemen’i de içeren 13 ülkenin vatandaşlarının bir sonraki emre kadar iş ve ziyaret vize başvuruları durduruldu. Vize yasağı Cezayir, Kenya, Irak, İran, Suriye, Somali, Lübnan, Pakistan, ve Tunus’u da kapsıyor. Vize yasağına istisnaların olup olmadığı belli değil.

Güvenlik endişeleri gerekçe olarak gösterildi

BAE Federal Kimlik ve Vatandaşlık Kurumu konuya ilişkin bir açıklama yapmadı.

Konuya ilişkin bir kaynak Reuters’a yaptığı açıklamada Afganistan, Pakistan ve diğer bazı ülkelerin vatandaşlarına güvenlik endişeleri nedeniyle yeni vize verilmesinin geçici olarak durdurulduğunu ifade etti. Kaynak bu endişelerin neler olduğunu belirtmese de vize yasağının kısa sürmesinin beklendiğini söyledi.

Öte yandan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İsrail ile BAE arasında karşılıklı olarak vize kaldırılması anlaşmasına varıldığını açıklamıştı. Bu, bir Arap devleti ile İsrail arasında ilk vizelerin kaldırılması anlaşması olması açısından da önem taşıyor.

Kaynak: Karar

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz