29.9 C
Malta
Perşembe, Temmuz 25, 2024
spot_img
spot_img

Bangladeş, Arakanlı Müslümanları insanların yaşamına uygun olmayan bir adaya sürgün ediyor

6 Aralık 2020 / Malta

Bangladeş’te uluslararası tepki ve uyarılara rağmen Arakanlı Müslümanların, insan yerleşimi için güvenli görülmeyen adaya transferine başlandığı bildirildi.

İçişleri Bakanlığı yetkililerine göre cuma günü, bin 600’dan fazla Arakanlı göçmen, Chittagong limanından yedi tekneye bindirilerek Bhashan Char adlı adaya gönderildi.

Bangladeş, daha önce kimsenin yaşamadığı adada, azınlık grup için 112 milyon dolara yerleşim birimi kurdu. Ancak adanın coğrafi özelliği insan hayatına risk oluştururken, göçmenlerin zorla adaya yollanması insan haklarına aykırı görülüyor.

Ana karanın 34 kilometre açıklarındaki ada henüz 20 yıl önce su yüzüne çıktı. Muson yağmurlarından su altında kalıp denizle birleşen adaya 100 bin Arakanlı Müslümanın yerleştirilmesi planlanıyor.

Myanmar’daki şiddetten daha güvenli saydıkları Bangladeş’e kaçan göçmen grup şimdi de doğal afet tehlikesi ile karşı karşıya kalacak.

Konuyla ilgili uyarılarda bulunan Birleşmiş Milletler, mültecilerin nereye yerleştirileceklerine dair açıkça bilgilendirilmesi ve kararı kendilerinin vermesi için çağrıda bulunmuştu.

Uluslararası Af Örgütü gibi insan hakları dernekler de yabancı basının gezmesine izin verilmeyen adayla ilgili kaygıları sıkça gündeme taşıyor.

Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik

Myanmar’ın Arakan eyaletinde 2012’de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda, çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti. Arakan’daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017’de düzenlenen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler, kitlesel şiddet eylemleri başlatmıştı.

Birleşmiş Milletlere (BM) göre, Ağustos 2017’den sonra Arakan’daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş’e sığınanların sayısı 1 milyona ulaştı.

Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayımladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtlamıştı. BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti “etnik temizlik” ya da “soykırım” olarak adlandırıyor.

Kaynak: euronews

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz