17.9 C
Malta
Salı, Nisan 23, 2024
spot_img
spot_img

Avrupa Birliği tüm seyahatlere PCR testi şartı getirdi

AP Photo/Nam Y. Huh

AB, üçüncü ülkelerden birliğe yapılacak tüm seyahatlerde negatif koronavirüs testi talep edileceğini duyurdu.

Avrupa Birliği (AB) Konseyinden yapılan açıklamada, üye ülkelerin koronavirüs salgınıyla mücadele için seyahatlerdeki kısıtlamalar konusunda yeni bir tavsiye kararı üzerinde anlaştığı açıklandı.

Buna göre üye ülkeler, AB dışından yapılacak zorunlu olan veya olmayan tüm seyahatlerde en fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi talep edecek.

Kimler test yaptırmaktan muaf?

Nakliye ve sınır çalışanları ile denizciler bundan muaf tutulabilecek. Bu kişiler için hızlı sonuç veren antijen testi yeterli olabilecek. Koronavirüsün türlerinden birinin tespit edildiği üçüncü bir ülkeden AB’ye gelecek nakliye işçilerinin gelmeden önce hızlı antijen testi yaptırması gerekebilecek.

AB ülkeleri buna ek olarak 14 güne kadar karantina ve ek Covid-19 testi isteyebilecek. Karantina ve ek test, özellikle Kovid-19’un türlerinin tespit edildiği ülkelerden gelenlerden talep edilecek.

Seyahatlere yönelik kısıtlama yeniden düzenlendi

AB’ye zorunlu olmayan seyahatlere yönelik kısıtlamaların hangi durumlarda kaldırılabileceği de yeniden belirlendi.

Buna göre, bir ülkeye yönelik kısıtlamanın kaldırılması için son 14 günde yeni Covid-19 vaka sayısının 100 bin kişide 25’ten az olması, son 7 günde 100 bin kişi başına en az 300 testin yapılmış olması, son 7 günde pozitif test sonucunun yüzde 4’ten az olması ve o ülkede virüsün türlerinin tespit edilmemiş olması gerekecek. Bu verilerin Avrupa Hastalık Önleme ve Koruma Merkezi tarafından onaylanmış olması istenecek.

AB çok sayıda ülkeye kısıtlama getirmişti

AB, geçen yıl salgının başlamasının ardından çok sayıda ülkeye zorunlu olmayan seyahatler için kısıtlama getirmişti. Daha sonra birkaç kez güncellenen listede şu an sadece Güney Kore, Singapur, Tayland, Ruanda, Avustralya, Yeni Zelanda ve mütekabiliyete bağlı olarak Çin bu kısıtlamalardan muaf tutuluyor.

3 Şubat 2021 / Malta

Kaynak: Karar

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz