30.9 C
Malta
Cumartesi, Temmuz 13, 2024
spot_img
spot_img

ABD’nin yeni başkanı Joe Biden resmi olarak görevine başladı

ABD’nin 46. başkanı Joe Biden, yemin ederek görevine resmen başladı.

ABD’de kasım başındaki seçimlerden bu yana yaşanan tartışmalar ve artan gerilimin ardından Joe Biden yemin ederek ülkenin 46’ncı başkanı olarak resmen göreve başladı.

Başkan Yardımcısı Kamala Harris de ABD’nin ilk kadın, ilk siyah ve ilk Asya kökenli başkan yardımcısı olarak tarihe geçti.

Eski Başkan Donald Trump ise yaklaşık 150 yıldır devam eden geleneği bozarak, halefinin yemin törenine katılmadı. Ancak Trump döneminin Başkan Yardımcısı Mike Pence törende hazır bulundu.

Trump, sabah saatlerinde Beyaz Saray’dan ayrıldı ve Andrews Hava Üssü’nde başkanlık uçağı Air Force One’a binmeden önce destekçilerine bir konuşma yaptı.

Trump, bu konuşmasında da Biden’ı ismen anmadığı gibi yenilgiyi yine kabul etmedi.

Trump, “Her zaman sizin için mücadele edeceğim. Yeni yönetime başarı ve şans diliyorum. Başarılı olacaklarını biliyorum çünkü iyi bir temel bırakıyoruz… Bu sadece şimdilik bir veda, ama bir şekilde geri geleceğiz” dedi.

Trump, konuşmasının ardından ailesiyle birlikte Florida’ya gitti.

Biden’dan birlik mesajı

Biden’ın Kongre binasının önüne kurulan özel platformdaki yemin törenine 96 yaşındaki Jimmy Carter ve Trump hariç yaşayan tüm eski başkanlar katıldı.

Bill Clinton, George W. Bush ve Barack Obama, eşleriyle birlikte törende hazır bulundu. Carter’ın ise sağlık sorunları nedeniyle katılamadığı bildirildi.

Tören için Washington’da olağanüstü güvenlik önlemleri alındı.

İki hafta önceki Kongre baskınının ardından başkent Washington DC’ye binlerce askerden oluşan Ulusal Muhafız birlikleri konuşlandırıldı.

Biden, yemin töreninde yaptığı 21 dakikalık konuşmada, “Yeni bir sayfa açalım ve birbirimizi dinlemeye başlayalım. Bize oy vermeyenlere de sesleniyorum: Anlaşmazlık, bölünme anlamına gelmez. Tüm Amerikalıların başkanı olacağım. Beni desteklemeyenler için de çok çalışacağım” dedi.

Biden ayrıca ülkedeki “gayri medeni savaşı” sonlandırma çağrısı yaptı.

21 Ocak 2021 / Malta

Kaynak: BBC

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz