26.9 C
Malta
Çarşamba, Mayıs 29, 2024
spot_img
spot_img

ABD, yeşil kart ve göçmen vizesi sahiplerinin ülkeye giriş yasağını mart sonuna kadar uzattı

1 Ocak 2021 / Malta

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Covid-19 salgını nedeniyle göçmen ve çalışma vizeli kişilerin ülkeye girişlerini askıya alma sürecini 31 Mart’a kadar uzattı.

Trump, yaptığı yazılı açıklamada, Covid-19’un ülkenin iş alanları üzerindeki etkisinin devam ettiğinin altını çizdi.

Trump, ülkeye göçmen girişini askıya aldığı, 22 Nisan’da imzaladığı, 60 gün geçerli olan kararnameyi yıl sonuna kadar uzattığı ve kapsamına göçmen olmayan bazı vize türlerini de alacak şekilde genişlettiği yeni bir kararname imzalamıştı.

Çalışma Bakanlığı, önlemlerde değişiklik gerekip gerekmediğini periyodik olarak gözden geçirecek.

İşsizlik yardımı alanların sayısı katlandı

Trump’ın imzaladığı kararname ile ABD’ye 2020 sonuna kadar “göçmen vizesi” sahibi kişiler alınmayacaktı. Ayrıca bazı “göçmen olmayan vize” kategorisinde olan ancak sahibine çalışma imkanı tanıyan vizeler de kararname kapsamına alınmıştı.

“Göçmen olmayan vize” kategorisindeki H-1B, H-2B, H-4, L-1 ve bazı J-1 vizeleri de kararname kapsamına alınırken, H-1B vize programında vize için en yüksek maaş sahibi kişilere öncelik veriliyor.

ABD ekonomisi koronavirüsün de olumsuz etkisiyle zor dönemden geçiyor. Ülkede 2019’da işsizlik yardımı alanların sayısı 2020’de 1,8 milyondan 19,6 milyona çıktı.

Ülkedeki koronavirüs vaka sayıları hızlı bir ekonomik iyileşmenin yakın dönemde mümkün olmadığını gösteriyor.

Kaynak: euronews

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz