24.9 C
Malta
Çarşamba, Mayıs 29, 2024
spot_img
spot_img

AB, Türk vatandaşlarına “D vizesi” dışında tüm vize işlemlerini durdurdu.

AB, Türk vatandaşlarına “D vizesi” dışında tüm vize işlemlerini durdurdu. Sözcü’den Ali Güven’in verdiği bilgiye göre AB, D tipi vize başvuruları dışında tüm başvuruları belirsiz bir süreliğine durdurdu. Aile birleşimi, diplomatik görevler ve zarurui durumları kapsayan haller dışında vize randevusu verilmiyor.

Durumun nedenlerini sıralayan Ali Güven, şu bilgileri paylaşıyor:

“Başta Almanya olmak üzere, Avrupa Birliği üyesi ülkeler ve İsviçre, Türk vatandaşlarına Avrupa turist vizesi ya da ziyaretçi vizesini tamamen durdurdu. Hatta bunun için randevu bile verilmiyor. Son iki haftada Almanya’ya dönenlerin arasında Kosova’dan sonra en yüksek Covid-19 vaka sayısı ise Türkiye’den oldu.”

31 Ağustos’da seyahat yasakları bitmeyecek!

Ali Güven tüm gözlerin çevrildiği, seyahat yasaklarının son bulacağı 31 Ağustos beklentisine dair de şu açıklamalarda bulunuyor:

“Alman hükümetinin 01.07.2020 ve Avrupa Konseyi’nin 30.06.2020 tarihli kararları güncellendi, yeniden konsoloslukların sıralarına konuldu. 31 Ağustos’a kadar süreceği belirtilen seyahat yasağı bu kararlarda yer almıyor ve ucu açık. Bu kararların ne zaman kalkacağı da henüz belli değil.

19 Ağustos ya da 26 Ağustos günü yeni bir değerlendirme toplantısı yapılacak ve “Riskli ülkeler safında olan Türkiye’den gelişlerin mümkün olup olmayacağı” masaya yatırılacak. Almanya ve İsviçre şu anda sadece “D vizesi” için randevu veriyor.”

Yeşil pasaportu olanların durumu

Yeşil pasaport sahibi vatandaşların seyahat yasağı kapsamında olup olmayacağı sorusuna da yer veren Ali Güven şunları kaydetti:

“Yeşil pasaportlu Türk vatandaşları da seyahat yasağı kapsamında. Onlar da istediği gibi biletini alıp gelemeyecek. Ayrıca gelme olanağı bulanların da mutlaka “negatif sonuçlu corona testi”nin olması gerekiyor.

Daha önce iptal edilen D tipi vize randevuları yeniden verilecek. Aile Birleşimi vizeleri kabul edilecek.”

Almanya ve AB’nin kabul şartları

Ali Güven’in kaydettiği bilgilere göre seyahat yasağının istisnai durumları şunlar olacak:

Riskli ülkelerden Avrupa Birliği ülkelerine ve Almanya’ya gidebilmek için bu ülkenin İstanbul ve Ankara Başkonsolosluğu’ndan D vizesi ve istisnai durumlar vizeleri randevu alabilecek kişiler şunlar;

– Sağlık personeli ve sağlık araştırmacıları, hasta bakım personeli
– Mal taşımacılığı ve diğer gerekli sektörlürde çalışan nakliye personeli
– Görevlerini icra ediyor olmaları durumunda diplomatlar, uluslar arası kuruluş çalışanları, askeri personel, insanı yardım alanında çalışanlar
– İstisnai durumlarda, aile ziyaretleri, ölüm/cenaze, düğün, çocuğunuzun yakın zamanda Almanya’da doğumu
– İşveren tarafından Almanya’ya gönderilmiş olan makinelerin/ tesislerin onarımı, bakımı, montajı
– Alman vatandaşlarının veya AB ülkesi vatandaşlarının (sadece beraber seyahat etme koşuluyla veya mekânsal ayrılık sonrasında Almanya`da tekrar bir araya gelme söz konusu ise) veya Almanya’da ikamet izni olan üçüncü ülke vatandaşlarının (sadece Almanya`da tekrar bir araya gelme söz konusu ise) uzun süreli hayat arkadaşları
– Denizciler/Gemiciler
– Uluslararası yük taşımacılığında çalışan TIR şoförleri
– İstisna Akdi kapsamında çalışanlar (belirli koşullar altında)

Bu haber Sözcü gazetesinde yer alan haber baz alınarak Malta Haber editörü tarafından hazırlanmıştır.

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz