17.9 C
Malta
Salı, Nisan 23, 2024
spot_img
spot_img

UNESCO: Arap ülkelerindeki kadın mühendis oranı Avrupa’dan daha yüksek

12 Şubat 2021 / Malta

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), ekonomisi gelişmiş ülkelerde kadınların bilim, mühendislik ve teknoloji alanında istihdamının beklenenden düşük olduğunu, bu konuda bazı Arap ülkelerinin başı çektiğini açıkladı.

UNESCO, 11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü dolayısıyla kadınların “Batılı” ülkelerde teknoloji ve bilişim alanındaki istihdam seviyeleriyle alakalı bir rapor yayımladı.

Buna göre, çoğunluğunu İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı’na (OECD) üye gelişmiş ülkelerin büyük bir kısmında teknoloji alanında iş gücü açığı ve kalifiye eleman sıkıntısı çekilirken, kadınların mühendislik alanında istihdam oranı yüzde 28.

Kadınların bilgisayar bilimleri ve bilişim alanındaki lisans mezuniyet oranının ise yüzde 40 olduğu kaydedilirken, raporda, bu rakamların dünya ortalamasından düşük olduğunun altı çizildi.

Cezayir’de kadın mühendislik mezunları oranı yüzde 48.5, Japonya’da yüzde 14

OECD ülkelerine bakıldığında Fransa’da kadın mühendis istihdamının yüzde 26.1, Avustralya’da 23.2 olduğu, ABD’de ise bu oranın yüzde 20.4’e gerilediği belirtildi. Bu oran, ekonomisi hızla gelişen ve kendi teknolojisini üreten Güney Kore’de yüzde 20.1, İsviçre’de ise yüzde 16.1 ve Japonya’da ise yüzde 14 oldu.

UNESCO kadınların mühendislik alanında lisans mezuniyet oranının bazı Arap ülkelerinde ise oldukça yüksek olduğunu açıkladı. Buna göre Kuzey Afrika ülkesi Cezayir’de mühendislik bölümlerinden mezun olan kadın öğrencilerin oranı yüzde 48.5 ile başı çekerken, bu oran Fas’ta 42.2, Umman’da 43.2, Suriye’de 43.9 ve Tunus’ta yüzde 44.2 olarak gerçekleşti.

Güney Amerika ülkelerinde de bu oranın yüksek olduğu gözlemlendi. Peru’da mezun olan kadın mühendislerin oranı yüzde 47.5 ile bölgede başı çekerken, bu oran Uruguay’da yüzde 45.9 ve Küba’da yüzde 41.7 oldu.

Teknolojik yeniliklerde kadın bakış açısı eksik

UNESCO kadın araştırma görevlilerinin ise daha kısa mesailer yaptığını ve erkeklere oranla daha az kazandığını açıkladı. UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay, “21’inci yüzyılda yaşadığımız şu günlerde bile bilim alanında çalışan kadın ve kızlarımız, erkek meslektaşlarına oranla eşit maaşlar alamamaktadır.” diye konuştu.

Günümüzde yapay zeka teknolojisinin hızla ilerlediğini ifade eden Azaulay, “Özellikle günlük hayatımızda cep telefonları aplikasyonlarını sıklıkla kullanıyoruz Ancak kadınların bu alanda araştırma, geliştirme ve tasarım alanında az temsil edilmesi bu teknolojilerdeki kadın bakış açısını ve onların bu alandaki isteklerini yeterince yansıtamamasına sebep oluyor.” diye de sözlerine ekledi.

Kaynak: euronews

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz