29.9 C
Malta
Perşembe, Temmuz 25, 2024
spot_img
spot_img

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vučić’ten Çarpıcı Açıklama: “3-4 Ay İçinde Dünya Savaşı Çıkacak”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić, İsviçre haftalık dergisi Weltwoche’ye verdiği uzun röportajda, Sırbistan’ın yağ, un ve şeker stoklarını kontrol ettiğini çünkü 3-4 ay içinde dünya savaşının çıkacağını açıkladı.

Vučić’in Vladimir Putin ve Moskova ile olan çok iyi ilişkileri göz önüne alındığında, Sırp liderin perde arkasında neler olup bittiğini bildiği ve özellikle Romanya ve Polonya’daki NATO üslerine Ukrayna F-16 savaş uçaklarının transferinin kabul edilmesinden sonra Rusya’nın NATO’ya ültimatomunu yorumladığı düşünülüyor.

Röportajda, Vučić şunları dile getirdi:

“Her geçen gün retorik kötüleşiyor ve bu bana ünlü bir tarihçinin şu sözünü hatırlatıyor: ‘Tren istasyondan kalktı ve kimse onu durduramaz.’ Ukrayna’da neler olup bittiğini yeniden değerlendirmek ve düşünmek için son günlerin yaklaştığına inanıyorum. Büyük güçler yakında bir şey yapmazsa, evet, gerçek bir felaketle karşı karşıya kalacağımızdan oldukça eminim.”

“Biri blöf yapıyor diye bahse giriyorsanız, daha iyi kartlarınız yok demektir. Sadece diğer kişinin daha zayıf kartlara sahip olduğunu düşünüyorsunuz. Onun kartlarını görmediniz, bu yüzden emin değilsiniz. Putin’in isteklerini veya olası gelecekteki hamlelerini değerlendirirken her zaman çok ihtiyatlı ve temkinli olurum.”

“Durumu daha da karmaşıklaştıran bir diğer nokta ise herkesin sadece savaştan bahsetmesi. Kimse barış aramıyor. Kimse barıştan söz etmiyor. Barış neredeyse yasak bir kelime haline geldi!”

“Savaşın durdurulmaya çalışılmaması çok garip. Anladığım başka bir teori daha var – ki onayladığımı söylemiyorum – Batı’nın Putin’i kolayca yenebileceğini düşündüğü ve Ukrayna’da onu yıpratmak, ardından Rusya’nın mevcut topraklarıyla bu alana girip Putin’i devirmek istediği teorisi. Belki bu yapılabilir, ama…”

“Neden uçurumun kenarında yürüdüğümüzü söylüyorum? NATO ve ABD’nin durumunu analiz edin. Ukrayna’daki savaşta yenilgiyi göze alamazlar. İkinci olarak, Avrupa ve kolektif Batı’nın jeopolitik açıdan konumu o kadar kötüleşecek ki kimse bunu toparlayıp düzeltemeyecek.”

Bu şok edici açıklamalar, dünya kamuoyunu tedirgin ederken, Vučić’in sözleri bölgedeki gerilimin ne kadar ciddi bir boyutta olduğunu gözler önüne seriyor.

 

Kaynak: futurefastforward.com

 

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz