29.9 C
Malta
Perşembe, Temmuz 25, 2024
spot_img
spot_img

Merkel: Aralık’taki AB Zirvesi’nde Türkiye’ye yaptırımlar gündemde olacak

20 Kasım 2020 / Malta

Almanya Başbakanı Angela Merkel 10 Aralık’taki Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nde Türkiye’ye olası yaptırım meselesinin de gündemde olacağını söyledi.

Merkel AB ülkelerinin liderleriyle video konferans yöntemiyle yapılan toplantı sonrası düzenlenen basın toplantısında, aralık ayındaki zirve gündemine ilişkin, “10 Aralık’ta yapılacak AB Liderler Zirvesinde Türkiye konusunu da görüşeceğiz bu konuda mutabık kaldık. O zamana kadar elbette gelişmelere bakmalı ve sonra bir karar vermeliyiz ancak bugünden bir şey söyleyemem. Söyleyebileceğim sadece meselelerin şu anda işlerin bizim istediğimiz gibi gitmediği.” ifadelerini kullandı.

Olası yaptırımları tartışmadan önce gelecek birkaç haftaki gelişmeleri izlemek istediklerini belirten Merkel, “Türkiye konusunu 10 Aralık’taki zirvemizde masaya yatırmak için daha önce mutabık kalmıştık.” şeklinde konuştu.

Almanya, Doğu Akdeniz’de yaşanan gerginliğin ardından Türkiye ile Yunanistan arasında ara buluculuk girişiminde bulunmuştu.

Almanya Dışişleri Bakanı: Ankara’ya karşı sabrımız tükeniyor

Başbakan Angela Merkel’in kullandığı ihtiyatlı dilin aksine Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass, Ankara’ya yönelik daha sert bir üslup kullandı.

“Türkiye’yi Doğu Akdeniz’deki provokasyonlarını durdurmaya” çağıran Mass, aksi takdirde Türkiye’nin gelecek ayki zirvede olası AB yaptırımlarıyla yüzleşmek zorunda kalacağını ve Berlin’in Ankara’ya karşı sabrınının tükendiğini dile getirdi.

AB dışişleri bakanlarının video konferansından önce konuşan Maas, “Aralık ayında Avrupa Konseyi’nde hangi kararların alınacağına Türkiye karar verecek. O tarihe kadar Türkiye’den olumlu sinyaller gelmezse ve Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs ziyareti gibi ilave provokasyonlar olursa, o zaman kesinlikle zor bir tartışma yaşayacağız.” dedi.

“Zorlu tartışmanın” Ankara’ya yaptırım anlamına mı geldiği sorulan Alman Bakan, “Elbette” şeklinde yanıtladı.

Kaynak : euronews

Son Haberler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz