29.9 C
Malta
Perşembe, Temmuz 25, 2024
spot_img
spot_img

Malta’da Uyuşturucu Bağımlılığının Yarısı Kokain Nedeniyle Oluyor: Uzmanlar Uyarıyor

Ulusal Bağımlılık Danışma Kurulu’nun (National Addictions Advisory Board) yayınladığı 2022 uyuşturucu bağımlılığı raporuna göre, yeni vakaların yarısından fazlası kokain kullanımına bağlı olarak ortaya çıkıyor.

Raporda yer alan bilgilere göre, 2022 yılında uyuşturucu sorunları nedeniyle yardım arayan kişi sayısı yaklaşık 1.927. Bu sayının son beş yıldır istikrarlı bir şekilde devam ettiği belirtiliyor.

Uzmanlar, özellikle crack kokainin bağımlılık yaratma potansiyelinin yüksek olduğuna dikkat çekiyor. Rapora göre, kokain en büyük endişe kaynağı olmaya devam ederken, crack kokain kullanıcılarında uzun vadeli sağlık sorunları ortaya çıkıyor.

Raporda ayrıca, 2022 yılında 140 kişinin uyuşturucu ticareti suçlamasıyla mahkemeye çıkarıldığı, kişisel kullanım için uyuşturucu bulunduran başka kişilerin de cezalandırıldığı belirtiliyor.

Sosyal Politika Bakanı Michael Falzon, hükümetin uyuşturucu bağımlılarını cezalandırmaktan ziyade tedavi ve rehabilitasyona önem veren bir sistem kurduğunu ifade ediyor. Falzon, “Ülkemiz uyuşturucu bağımlıları için nitelikli, uzun süreli ve ücretsiz tedavi hizmetleri sunuyor” diyor.

Öte yandan Detoks Merkezi’nin (The Detox Centre) verilerine göre, 2022 yılında dağıtılan yaklaşık 76.000 şırınganın büyük çoğunluğu eroin kullanımında kullanıldı. Bu sayı, 2012 yılında dağıtılan 500.000 şırınga ile karşılaştırıldığında önemli bir düşüşe işaret ediyor. 2022 yılında yaklaşık 900 kişi de eroin bağımlılığı nedeniyle tedavi başvurusunda bulundu.

Kaynak: Malta Independent

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz