29.9 C
Malta
Perşembe, Temmuz 25, 2024
spot_img
spot_img

Malta Yeşil Enerjiye Yatırım Yapmaya Devam Ediyor: Yenilenebilir Enerji Planları Uzatıldı

Malta, daha fazla aileyi ve işletmeyi yenilenebilir enerji sistemlerine yatırım yapmaya teşvik etmek için bir dizi plan ve teşvik programını bir yıl daha uzattı. Çevre, Enerji ve Büyük Liman Yenileme Bakanlığı ile birlikte çalışarak bu adımları atan Enerji ve Su Hizmetleri Düzenleyicisi (REWS), özellikle ev sakinlerine ve işletmelere yönelik iki önemli programı genişletti:

1. Tarife Garantisi (FiT): Bu program, güneş panelleri veya rüzgar türbinleri gibi şebekeye bağlı yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üreten hanelere ve işletmelere 20 yıl boyunca sabit bir fiyat garantisi sunuyor

2. Yenilenebilir Enerji Sistemleri (RES): Bu hibeler, ev sahiplerinin güneş panelleri, pil depolama sistemleri ve diğer yenilenebilir enerji çözümlerine yatırım yapmalarına yardımcı oluyor.

Yeni başvurular 23 Şubat 2024 Cuma günü itibaren kabul edilecek.

Ek olarak, REWS daha büyük ölçekli yenilenebilir enerji projelerine yatırımı teşvik etmek için dört yeni çağrı başlattı. Bu çağrılar, kapasitesi 40 kW ile 1.000 kW arasında değişen sistemleri kapsıyor. Yakında 1.000 kW’ı aşan büyük ölçekli projeler için de benzer bir çağrının yapılması bekleniyor.

Çevre, Enerji ve Büyük Liman Yenileme Bakanı Miriam Dalli, yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımları artırmanın önemini vurguladı: “Şebekeye bağlı yenilenebilir enerji kaynakları, karbon ayak izimizi azaltmanın ve iklim hedeflerine ulaşmanın etkili yollarından biridir. Bu teşviklerle hükümet, topluluklarımızı sürdürülebilir enerjiye geçişi hızlandırma konusunda destekliyor.”

Dalli, karadaki yenilenebilir enerji kaynaklarına ek olarak açık deniz rüzgar ve güneş enerjisi santrallerine yönelik yatırımları da teşvik edeceklerini belirtti. Yakın zamanda yatırımcılara Malta’nın münhasır ekonomik bölgesinde açık denizde yüzen rüzgar türbinleri geliştirmeleri için bir çağrı yapılması planlanıyor.

Maliyet Desteği ve Detaylı Bilgi:

Evlere yönelik yenilenebilir enerji sistemleri için bu yıl 4.800.000 Avro tahsis edildi.

Başvuru sahipleri hibeler ve diğer teşviklerden yararlanarak maliyetlerin bir kısmını karşılayabilir.

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için:

REWS web sitesi: https://www.rews.org.mt/

REWS e-posta: [email protected]

REWS telefon: 2295 5000

Servizz.gov yardım hattı: 153

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz