18.9 C
Malta
Çarşamba, Nisan 17, 2024
spot_img
spot_img

Google, Avustralya’da hizmet vermeyi kesebilir

Google yeni düzenlemenin yasalaşması halinde, Avustralya’da hizmet veremeyeceğini söylüyor.

Google, gelirlerinden haber kuruluşlarına da pay verilmesini öngören yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesi halinde Avustralya’ya hizmet vermeyi durduracağını açıkladı.

Google ve Facebook’un temsilcileri, Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’nca hazırlanan düzenlemeyle ilgili olarak bugün senatörlere itirazlarını aktardı. Şirket temsilcileri, düzenlemenin kendileri için “külfetli” olduğunu söyledi.

Google Avustralya’nın Genel Müdürü Mel Silva, oturumda, bu tarz bir yasal düzenlemenin “uygulanamaz” olduğunu savundu.

Haberlerle ilgili arama sonuçlarındaki linkler ve özetler için ödeme yapmak zorunda kalacaklarını belirten Silva şöyle konuştu:

“Avustralyalılara sunduğumuz ücretsiz hizmet ve iş modelimiz, internet siteleriyle özgürce bağlantı kurma kabiliyetine dayanmaktadır. Yasanın bu haliyle geçmesi halinde Google Arama Motoru’nun Avustralya’da verdiği hizmeti sonlandırmak dışında başka seçeneğimiz kalmaz.”

Aynı oturumda konuşan Facebook’un Asya-Pasifik bölgesi kamu politikalarından sorumlu başkan yardımcısı Simon Milner da Avustralya’da haber içeriğini engellemek zorunda kalabileceklerini ancak yasada uzlaşmaya varılmasını istediklerini ifade etti.

Tehditlere boyun eğmeyiz

Avustralya Başbakanı Scott Morrison oturumdan sonra Google’a yanıt verdi.

Tasarıyı bu yıl içerisinde parlamentoya sunmayı planladıklarını açıklayan Morrison, “Şunu çok açık söylemek istiyorum: Avustralya’da yapabileceğiniz şeylerle ilgili kuralları Avustralya belirler. Bunun yapıldığı yer parlamentomuzdur. Ve bunu kabul etmek isteyenlerin başımızın üstünde yeri var. Ama tehditlere boyun eğmeyiz” dedi.

Google ve Facebook yıllardır içeriklerinin nasıl gösterileceği konusunda yayıncılarla anlaşmazlık yaşıyor.

Medya kuruluşları teknoloji devlerinin kendilerine pay ödemesi gerektiğini söylüyor.

Bazı kuruluşlar, iki şirketin online reklam piyasasının hakimi olduğunu, bu durumun çıkmaza giren yayıncıları “onlardan arta kalanlarla idare etmeye zorladığını” belirtiyor.

Foto: BBC

Google arama motorunda ‘Avustralyalılara Açık Mektup’ başlıklı ilanlar yer alıyor. İlanda, “Hükümetin çıkarmak istediği yasanın Avustralyalıların Google ve YouTube’a erişimini nasıl etkileyeceği konusunda sizi bilgilendirmek istiyoruz” deniyor.

Kaynak: BBC

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz