24.9 C
Malta
Çarşamba, Mayıs 29, 2024
spot_img
spot_img

Dünya Gıda Programı’dan korkunç açıklama: 2021 çok daha kötü olacak, kıtlık kapımızda

18 Kasım 2020 / Malta

Birleşmiş Milletler’e bağlı olarak faaliyet gösteren Dünya Gıda Programı’nın (WFP) başındaki isim David Beasley, “2021 yılı, 2020’den kötü olacak” dedi.

David Beasley, kimsenin 2021 yılında dertlerin biteceğini beklememesi gerektiğinin altını çizerek, “Milyarlarca dolarımız olmadan, 2021’de korkutucu boyutlarda kıtlık yaşanacak” dedi.

Associated Press’e açıklamalarda bulunan Beasley, son dönemde sık sık konuşulan, “2020 çok kötü geçti, 2021’de hepsi geçecek” açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Beasley, gelecek yıl durumun çok daha kötü olacağını dile getirerek, özellikle Afrika ve Güney Amerika’da açlık ve kıtlıkla karşılaşılacağını vurguladı.

Beasley, Covid-19 salgınının tekrar yükseldiğini, özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde ekonomilerin bozulmaya devam ettiğini, bunun da birçok iflas ve kapanmalara sebep olacağını açıkladı.

Geçtiğimiz ekim ayında, 2020 Nobel Barış Ödülü, Dünya Gıda Programı’na verildi. Nobel Komitesi, açlıkla mücadeleye ve çatışma alanlarındaki insanların yaşam koşullarının düzeltilmesine katkılarından dolayı programı ödüle layık görmüştü.

Kaynak : euronews

Editör’ün Notu:

Evdeki plastikleri azaltmaya çalıştığım ya da çıkan artık meyve sebze kabuklarını değerlendirmeye çalışıp kompost yapmaya uğraştığım dönemde ailem bunların “antin kuntin” gereksiz işler olduğunu söyleyip durdular. Şimdiyse her gün yeni bir ekonomik çöküş, kaynakların hızla azalması haberi ile karşı karşıyayız. Malta Haberi okuyucularının çoğu muhtemelen kendisinin veya ailesinin ekonomik gelecek kaygısından dolayı ülkelerini terk etti. Ancak bolluğunu esirgemeyen toprağı, bizlere can katan su kaynaklarını kirlettikçe bu kaygının hiçbir manası kalmıyor. Gelecek kaygısı yaşadığınız evlatlarınızın ilerde yiyecek lokma bulmaktan aciz olacağı bir hayat ihtimali varken bu kadar umarsızca yaşamamız mantıklı değil. Gıdanıza Saygı Duyun. Yiyeceğiniz kadar pişirin. Çıkardığınız çöp miktarınızı azaltmaya çalışın, plastik kullanmayın. Bunların hiçbiri gereksiz değil. Bir kişiden ne olur demeyin. Birer birer artarak ilerler her şey.

Saygılarımla

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz