30.9 C
Malta
Cumartesi, Temmuz 13, 2024
spot_img
spot_img

Dolar yeniden 8 TL’nin altına indi

22 Mart 2021/Malta

Güne yüzde 15’e yaklaşan değer kaybıyla başlayan Türk Lirası Hazine Bakanı Elvan’ın açıklamalarıyla yeniden yükselişe geçti. Dolar/TL kuru 8 TL’nin altına indi.

Elvan pazartesi sabahı yaptığı açıklamasında, “Piyasaların etkin ve sağlıklı işleyişini son derece önemsiyoruz. Bu kapsamda serbest piyasa mekanizmasından herhangi bir taviz kesinlikle söz konusu olmayacak, liberal kambiyo rejiminin uygulanmasına kararlılıkla devam edilecektir” ifadelerini kullandı.

Elvan’ın açıklaması sonrası 8,48 TL’ye kadar yükselen Dolar/TL kuru yeniden düşüşe geçti. Dolar/TL kurunun 7,76 seviyesinden işlem gördüğü bildirildi. Euro/TL kuru ise 9,26 TL’ye geriledi. Geçen cuma gününden bu yana TL’deki değer kaybı böylece yüzde 9’a ulaşmış oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Teyyip Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ı görevden almasına piyasalar sert tepki göstermişti. Asya piyasalarının açılmasıyla TL’nin Dolar karşısındaki değer kaybı kısa bir süreliğine yüzde 15’e kadar ulaşırken, Dolar 8,48 TL’den işlem gördü. Euro/TL kuru ise 9,76 seviyesine kadar yükseldi.

Merkez Bankası bu karardan iki gün gün önce, politika faizi oranını yüzde 19’a yükseltmiş ve bu adımla yüksek enflasyonu kontrol etmeye çalışmıştı. Resmi rakamlara göre Türkiye’de yıllık enflasyon oranı şubat ayında yüzde 15’e yükselmiş durumda.

Kaynak: Deutsche Welle 

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz