24.9 C
Malta
Çarşamba, Mayıs 29, 2024
spot_img
spot_img

COVID-19: Aşının çıkma tarihi belli oldu

19 Kasım 2020 / Malta

Dünya genelinde büyük can kayıpları verilmesine neden olan koranavirüs salgını ilçin müjdeli haber geldi. Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin Pfizer ile geliştirdiği koronavirüs aşısı çok yakında hazır olacak.

Dünya çapında milyonlarca insanı etkilen ve 1.3 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan koronavirüsüne karşı geliştirilen aşı çalışmalarında sona gelindi. Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin Pfizer ile geliştirdiği koronavirüs (Covid-19) aşısının gelecek ay hazır olacağı açıklandı.

BioNTech’in kurucusu ve CEO’su Uğur Şahin Reuters’a açıklamalarda bulunarak koronavirüs aşısının Aralık ortasında hazır olabileceğini söyledi.

Geçen hafta ABD merkezli Pfizer ile Almanya’da Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin kurduğu biyoteknoloji şirketi BioNTech’in geliştirdiği Covid-19 aşısında koruma ve etkililik oranının yüzde 90’ları aştığının açıklanmasından sonra dün gece güzel bir haber daha geldi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne “acil durumda kullanım izni” almak için başvuracaklarını ve her şeyin yolunda gitmesi durumunda Aralık ayının ortasında aşının hazır hale geleceğini söyledi.

Uğur Şahin, “Eğer her şey yolunda giderse ABD’den acil durumda kullanım iznini Aralık ayının ilk yarısında ya da ikinci yarısının başlarında alabileceğiz. Şahin, Avrupa Birliği’nin şartlı onayının ise Aralık ayının ikinci yarısında verilebileceğini dile getirdi. Bunların hepsi şartları karşılamamıza bağlı” diye konuştu.

Şahin, “Eğer her şey hayal ettiğimiz gibi gider ve onay alırsak, aşıların dağıtımına Noel’den (25 Aralık) önce başlayabiliriz. Fakat dediğim gibi her şey tamamen pozitif ilerlerse” dedi.

Kaynak : Karar

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz