17.9 C
Malta
Perşembe, Aralık 2, 2021

Malta COVID-19 İstatistikleri

39,668
Toplam Vaka
Updated on December 2, 2021 3:25 pm
468
Vefat Sayısı
Updated on December 2, 2021 3:25 pm
37,517
Total recovered
Updated on December 2, 2021 3:25 pm
spot_img

Çalışma hayatından emekliliğe tüm işlemler E-devlet’te

04 Ekim 2021

E-devlet kullanıcıları, iş arama, çalışmaya başlama, sigorta, emeklilik, mesleki yeterlilik gibi çalışma hayatına dair tüm iş ve işlemleri “Çalışma Hayatım” başlığında bir arada görebilecek ve işlemlerini gerçekleştirebilecek.

E-devlet uygulamasında bir çok işlemler bütünleşik hizmetler başlığı altına toplanmaya devam ediyor. “Araçlarım” bütünleşik hizmeti sonrasında yeni “Çalışma Hayatım” başlıklı bütünleşik bir hizmet çalışması daha başlatıldı.

Yeni hizmete alınan uygulamada iş arama, çalışmaya başlama, sigorta, emeklilik, mesleki yeterlilik gibi çalışma hayatına dair tüm iş ve işlemler bir arada yer alıyor.

“Çalışma Hayatım” başlığı altında Milli Eğitim Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Mesleki Yeterlilik Kurumu, İŞKUR ve SGK hizmetleri bulunuyor.

Emekli ve çalışanlara ayrı ayrı modüller

Emekliler “Emeklilik İşlemleri” modülünden 4A, 4B, 4C aylık bilgilerini, aylık kesintilerini, bir aylık maaş tercihlerini, aylık bilgilerine ilişkin barkodlu belge alma işlemlerini, banka ve adres değişikliği taleplerini, hareketsiz ve blokeli emekli maaş sorgulama ve iade başvurusu gibi işlemleri gerçekleştirebiliyor.

Çalışanlar ise çalışan modülünden 4A, 4B, 4C tescil bilgilerine erişebiliyor. Ne zaman emekli olabileceğini, 4C bordro, dil tazminatı, 4A/4B iş göremezlik ödemesi bilgilerini sorgulayabiliyor. Şahıs ödemeleri, esnaf ve sanatkar sicil/oda bilgileri ve iş yeri kaydı/borcu yoktur belgesi sorgulama/doğrulama hizmetleri alabiliyor.

Tüm işlemler tek başlık altında

“Çalışma Hayatım”da ayrıca sağlık güvencesi hak sahipliği, tedavi bilgileri, reçete bilgileri, ilaç kullanım süreleri, optik cam/çerçeve, diş protez hakkı ve medikal malzeme bilgileri, istirahat raporu, İŞKUR kayıt bilgileri, iş ilanları ve başvuruları, kurs/program ilanları, SGK borçları ve yapılandırma, MEB, YÖK, öğrenci ve mezuniyet bilgileri, mesleki yeterlilik belge bilgileri işlemleri yapılabilecek.

Londra Gündem

Son Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here