<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?><rss version="2.0"
	xmlns:content="http://purl.org/rss/1.0/modules/content/"
	xmlns:wfw="http://wellformedweb.org/CommentAPI/"
	xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/"
	xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom"
	xmlns:sy="http://purl.org/rss/1.0/modules/syndication/"
	xmlns:slash="http://purl.org/rss/1.0/modules/slash/"
	>

<channel>
	<title>NSO verileri Archives - Malta Haber</title>
	<atom:link href="https://www.maltahaber.com/tag/nso-verileri/feed/" rel="self" type="application/rss+xml" />
	<link></link>
	<description>Malta&#039;nın Türkçe Sesi</description>
	<lastBuildDate>Fri, 23 Oct 2026 09:30:15 +0000</lastBuildDate>
	<language>tr</language>
	<sy:updatePeriod>
	hourly	</sy:updatePeriod>
	<sy:updateFrequency>
	1	</sy:updateFrequency>
	<generator>https://wordpress.org/?v=7.1.4</generator>

<image>
	<url>https://www.maltahaber.com/wp-content/uploads/2020/04/favicon.ico</url>
	<title>NSO verileri Archives - Malta Haber</title>
	<link></link>
	<width>32</width>
	<height>32</height>
</image> 
	<item>
		<title>Malta’da Tam Zamanlı İstihdam 310 Bine Yaklaştı: Son Bir Yılda 14 Bin Kişilik Artış</title>
		<link>https://www.maltahaber.com/maltada-tam-zamanli-istihdam-310-bine-yaklasti-son-bir-yilda-14-bin-kisilik-artis/</link>
					<comments>https://www.maltahaber.com/maltada-tam-zamanli-istihdam-310-bine-yaklasti-son-bir-yilda-14-bin-kisilik-artis/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 23 Oct 2026 09:30:15 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Genel]]></category>
		<category><![CDATA[Haber]]></category>
		<category><![CDATA[Çalışma hayatı]]></category>
		<category><![CDATA[ekonomi]]></category>
		<category><![CDATA[hizmet sektörü]]></category>
		<category><![CDATA[iş gücü piyasası]]></category>
		<category><![CDATA[konaklama]]></category>
		<category><![CDATA[Malta istihdam]]></category>
		<category><![CDATA[NSO verileri]]></category>
		<category><![CDATA[Özel sektör]]></category>
		<category><![CDATA[turizm]]></category>
		<category><![CDATA[yarı zamanlı çalışma]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://www.maltahaber.com/maltada-tam-zamanli-istihdam-310-bine-yaklasti-son-bir-yilda-14-bin-kisilik-artis/</guid>

					<description><![CDATA[<p>Malta’da kayıtlı tam zamanlı çalışan sayısı Mayıs 2026 itibarıyla 309 bin 854’e ulaşırken, son bir yılda 14 bin 142 kişilik artış kaydedildi. İstihdamdaki büyümede özel sektör ve hizmet alanları öne çıktı.</p>
<p>The post <a href="https://www.maltahaber.com/maltada-tam-zamanli-istihdam-310-bine-yaklasti-son-bir-yilda-14-bin-kisilik-artis/">Malta’da Tam Zamanlı İstihdam 310 Bine Yaklaştı: Son Bir Yılda 14 Bin Kişilik Artış</a> appeared first on <a href="https://www.maltahaber.com">Malta Haber</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<p><strong>Malta’da kayıtlı tam zamanlı çalışan sayısı Mayıs 2026 itibarıyla 309 bin 854’e ulaşırken, son bir yılda 14 bin 142 kişilik artış kaydedildi. İstihdamdaki büyümede özel sektör ve hizmet alanları öne çıktı.</strong></p>
<p>Malta Ulusal İstatistik Ofisi’nin (NSO) Jobsplus kayıtlarına dayanan Mayıs 2026 verileri, ülkede istihdamın yıllık bazda yüzde 4,8 arttığını gösterdi. Mayıs 2025’te 295 bin 712 olan kayıtlı tam zamanlı çalışan sayısı, bir yıl içinde 309 bin 854’e yükseldi.</p>
<p>Özel sektördeki tam zamanlı çalışan sayısı, bir yılda 12 bin 412 kişi artarak 253 bin 894’e çıktı. Bu, özel sektörde yüzde 5,1’lik bir büyümeye işaret ediyor. Kamu sektöründe ise çalışan sayısı 1.730 kişi artarak 55 bin 960’a ulaştı ve yıllık büyüme yüzde 3,2 oldu. Rakamlar, ülkedeki kayıtlı tam zamanlı istihdamın yaklaşık yüzde 82’sinin özel sektör tarafından sağlandığını ortaya koyuyor.</p>
<p>İstihdam artışında idari ve destek hizmetleri ile konaklama ve yiyecek-içecek sektörleri başı çekti. İdari ve destek hizmetlerinde çalışan sayısı bir yılda 1.831 kişi, otelcilik ve yiyecek-içecek sektöründe ise 1.541 kişi arttı. Bu durum, Malta ekonomisinin hizmet sektörüne dayalı yapısını bir kez daha öne çıkardı.</p>
<p>Yarı zamanlı çalışmayı temel işi olarak sürdürenlerin sayısı yüzde 7,3 artarak 37 bin 516’ya yükseldi. Mayıs 2026’da tam zamanlı işinin yanında ikinci bir yarı zamanlı işi bulunanların sayısı ise 52 bin 125’e ulaştı. Bu gruptaki yıllık artış yüzde 12,3 olarak kaydedildi. Yarı zamanlı istihdamdaki artışa en büyük katkıyı ulaştırma ve depolama sektörü (2.006 kişi) ile konaklama ve yiyecek-içecek sektörü (1.204 kişi) sağladı.</p>
<p>Kadın ve erkek istihdamı birlikte artış gösterdi. Tam zamanlı çalışan erkeklerin sayısı yüzde 4,9, kadınların sayısı ise yüzde 4,6 yükseldi. Ayrıca tam zamanlı serbest meslek sahibi olarak kayıtlı çalışanların sayısı 859 kişi, ücretli çalışanların sayısı ise 13 bin 283 kişi arttı.</p>
<p>İş gücü arzı, kayıtlı işsizler de dahil edildiğinde ve yarı zamanlı çalışanlar hariç tutulduğunda, yüzde 4,9 artışla 311 bin 250 kişiye ulaştı. Veriler, ek işlerdeki artışın nedenlerine dair açıklama sunmuyor; bu nedenle yükselişi yaşam maliyetlerine veya hane gelir ihtiyacına doğrudan bağlamak için ek araştırmalara ihtiyaç duyuluyor.</p>
<p>The post <a href="https://www.maltahaber.com/maltada-tam-zamanli-istihdam-310-bine-yaklasti-son-bir-yilda-14-bin-kisilik-artis/">Malta’da Tam Zamanlı İstihdam 310 Bine Yaklaştı: Son Bir Yılda 14 Bin Kişilik Artış</a> appeared first on <a href="https://www.maltahaber.com">Malta Haber</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://www.maltahaber.com/maltada-tam-zamanli-istihdam-310-bine-yaklasti-son-bir-yilda-14-bin-kisilik-artis/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Malta Ağustos&#8217;ta 539.655 Turist Ağırladı: Yıllık Artış %14,7</title>
		<link>https://www.maltahaber.com/malta-agustosta-539-655-turist-agirladi-yillik-artis-%147/</link>
					<comments>https://www.maltahaber.com/malta-agustosta-539-655-turist-agirladi-yillik-artis-%147/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[]]></dc:creator>
		<pubDate>Sat, 03 Oct 2026 10:00:24 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Genel]]></category>
		<category><![CDATA[Haber]]></category>
		<category><![CDATA[Ağustos 2026]]></category>
		<category><![CDATA[Avrupa turizmi]]></category>
		<category><![CDATA[comino]]></category>
		<category><![CDATA[Gozo]]></category>
		<category><![CDATA[istatistik]]></category>
		<category><![CDATA[konaklama]]></category>
		<category><![CDATA[Malta turizmi]]></category>
		<category><![CDATA[NSO verileri]]></category>
		<category><![CDATA[Turist sayısı]]></category>
		<category><![CDATA[turizm harcamaları]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://www.maltahaber.com/malta-agustosta-539-655-turist-agirladi-yillik-artis-%147/</guid>

					<description><![CDATA[<p>Malta, Ağustos 2026'da 539.655 turist ağırlayarak geçen yılın aynı dönemine göre %14,7'lik bir artış kaydetti. Ulusal İstatistik Ofisi (NSO) verilerine göre, ziyaretçi sayısındaki bu yükseliş, turizm gelirlerinde de belirgin bir artışa yol açtı.</p>
<p>The post <a href="https://www.maltahaber.com/malta-agustosta-539-655-turist-agirladi-yillik-artis-%147/">Malta Ağustos&#8217;ta 539.655 Turist Ağırladı: Yıllık Artış %14,7</a> appeared first on <a href="https://www.maltahaber.com">Malta Haber</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<p><strong>Malta, Ağustos 2026&#8217;da 539.655 turist ağırlayarak geçen yılın aynı dönemine göre %14,7&#8217;lik bir artış kaydetti. Ulusal İstatistik Ofisi (NSO) verilerine göre, ziyaretçi sayısındaki bu yükseliş, turizm gelirlerinde de belirgin bir artışa yol açtı.</strong></p>
<p>Ulusal İstatistik Ofisi&#8217;nin açıkladığı verilere göre, Malta&#8217;ya gelen turist sayısı Ağustos 2026&#8217;da 539.655&#8217;e ulaştı. Bu, bir önceki yılın aynı ayına göre %14,7&#8217;lik bir artış anlamına geliyor. Turistlerin büyük çoğunluğu tatil amacıyla ülkeyi ziyaret etti. Ağustos ayında yapılan toplam harcama 629,3 milyon euroya yükseldi ve bu rakam, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %14,9 daha fazla.</p>
<p>Ocak-Ağustos 2026 döneminde ise Malta&#8217;ya toplam 3.160.974 turist geldi. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre %17,9&#8217;luk bir artışa işaret ediyor. Söz konusu dönemde turistlerin toplam harcaması 2,96 milyar euroya ulaştı. Ancak kişi başı harcama, artan ziyaretçi sayısına rağmen 937 euroya geriledi; geçen yıl bu rakam 956 euro olarak kaydedilmişti. Ziyaretçi sayısındaki artış, harcamalardaki büyümeyi geride bıraktı.</p>
<p>Ağustos ayında kişi başı ortalama harcama 1.166,1 euro olarak ölçüldü. Bu rakam, 2024 Ağustos&#8217;unda 1.128,6 euroydu ve üç yıllık karşılaştırmada düzenli bir artış gözlendi. Turistlerin toplam geceleme sayısı ise 3.801.507&#8217;ye çıktı; bu, %9,9&#8217;luk bir artış anlamına geliyor. Ortalama kalış süresi 7 gece olarak hesaplandı.</p>
<p>Konaklama tercihlerinde kiralık yerler öne çıktı; toplam gecelemelerin %86,7&#8217;si bu tür tesislerde gerçekleşti. Gece başına ortalama harcama 165,5 euroya yükseldi. Bu tutar, 2024 Ağustos&#8217;unda 152,2 euroydu.</p>
<p>Ziyaretçi profiline bakıldığında, 25-44 yaş arası grup %36,6 ile en büyük payı aldı. Onları %34,7 ile 0-24 yaş arası ziyaretçiler izledi. Ülke bazında ise İngiltere, İtalya ve Polonya&#8217;dan gelenler toplam turistlerin %46,5&#8217;ini oluşturdu. Sadece İngiltere&#8217;den 103.525, İtalya&#8217;dan 98.135 ve Polonya&#8217;dan 49.036 kişi Malta&#8217;yı ziyaret etti. Fransa, Almanya ve İspanya da önde gelen diğer kaynak ülkeler arasında yer aldı.</p>
<p>Gozo ve Comino adaları da turistlerin yoğun ilgisini çekti. Ağustos ayında bu iki adayı 356.101 kişi ziyaret etti; bu, toplam turistlerin %66&#8217;sına denk geliyor. Yılın ilk sekiz ayında ise Gozo ve Comino&#8217;ya gidenlerin sayısı 1.794.381 oldu ve bu rakam, tüm turistlerin %56,8&#8217;ini oluşturdu.</p>
<p>The post <a href="https://www.maltahaber.com/malta-agustosta-539-655-turist-agirladi-yillik-artis-%147/">Malta Ağustos&#8217;ta 539.655 Turist Ağırladı: Yıllık Artış %14,7</a> appeared first on <a href="https://www.maltahaber.com">Malta Haber</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://www.maltahaber.com/malta-agustosta-539-655-turist-agirladi-yillik-artis-%147/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Malta’da 9.619 açık iş pozisyonu: En çok eleman arayan sektörler belli oldu</title>
		<link>https://www.maltahaber.com/maltada-9-619-acik-is-pozisyonu-en-cok-eleman-arayan-sektorler-belli-oldu/</link>
					<comments>https://www.maltahaber.com/maltada-9-619-acik-is-pozisyonu-en-cok-eleman-arayan-sektorler-belli-oldu/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 18 Sep 2026 11:31:04 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Genel]]></category>
		<category><![CDATA[Haber]]></category>
		<category><![CDATA[açık iş pozisyonu]]></category>
		<category><![CDATA[inşaat sektörü]]></category>
		<category><![CDATA[iş ilanları]]></category>
		<category><![CDATA[istihdam]]></category>
		<category><![CDATA[konaklama sektörü]]></category>
		<category><![CDATA[malta ekonomi]]></category>
		<category><![CDATA[malta iş piyasası]]></category>
		<category><![CDATA[NSO verileri]]></category>
		<category><![CDATA[perakende sektörü]]></category>
		<category><![CDATA[ulaşım sektörü]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://www.maltahaber.com/maltada-9-619-acik-is-pozisyonu-en-cok-eleman-arayan-sektorler-belli-oldu/</guid>

					<description><![CDATA[<p>Malta’da iş piyasası hâlâ hareketli. Ülkede 9.619 açık iş pozisyonu bulunduğu resmî olarak açıklandı. En fazla eleman arayan sektörler perakende, ulaşım, konaklama ve yiyecek-içecek olarak öne çıkıyor.</p>
<p>The post <a href="https://www.maltahaber.com/maltada-9-619-acik-is-pozisyonu-en-cok-eleman-arayan-sektorler-belli-oldu/">Malta’da 9.619 açık iş pozisyonu: En çok eleman arayan sektörler belli oldu</a> appeared first on <a href="https://www.maltahaber.com">Malta Haber</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<p><strong>Malta’da iş piyasası hâlâ hareketli. Ülkede 9.619 açık iş pozisyonu bulunduğu resmî olarak açıklandı. En fazla eleman arayan sektörler perakende, ulaşım, konaklama ve yiyecek-içecek olarak öne çıkıyor.</strong></p>
<p>Malta’da iş arayanlar için güncel tabloyu Malta Ulusal İstatistik Ofisi’nin (NSO) 15 Eylül’de yayımladığı ikinci çeyrek verileri ortaya koydu. Ülkede toplam 9.619 açık iş pozisyonu bulunduğu resmen duyuruldu. Açık pozisyonların yüzde 96’sı özel sektörde yer alıyor.</p>
<p>En çok eleman aranan alanlar perakende-toptan ticaret, ulaşım-depolama, konaklama ve yiyecek-içecek grubu olarak sıralandı. Bu gruptaki açık pozisyon sayısı bir yıl öncesine göre 571 artarak 3.236’ya yükseldi. İnşaat sektöründe de dikkat çekici bir artış yaşandı ve 342 yeni açık pozisyon kayıtlara geçti.</p>
<p>Buna karşılık, profesyonel, bilimsel, teknik, idari ve destek hizmetlerinde açık pozisyonlarda 541 azalma olduğu kaydedildi. Açık pozisyon oranı en yüksek sektör ise yüzde 6,2 ile inşaat oldu. Küçük işletmeler, toplam açık pozisyonların yüzde 60,4’ünü oluşturdu.</p>
<p>Bu veriler, Malta’da bazı sektörlerde iş gücüne olan talebin hâlâ yüksek olduğunu gösteriyor. Özellikle hizmet, inşaat ve ticaret alanlarında yeni iş fırsatları öne çıkıyor.</p>
<p>The post <a href="https://www.maltahaber.com/maltada-9-619-acik-is-pozisyonu-en-cok-eleman-arayan-sektorler-belli-oldu/">Malta’da 9.619 açık iş pozisyonu: En çok eleman arayan sektörler belli oldu</a> appeared first on <a href="https://www.maltahaber.com">Malta Haber</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://www.maltahaber.com/maltada-9-619-acik-is-pozisyonu-en-cok-eleman-arayan-sektorler-belli-oldu/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Malta&#8217;da Tam Zamanlı Çalışan Sayısı 307 Bini Aştı</title>
		<link>https://www.maltahaber.com/maltada-tam-zamanli-calisan-sayisi-307-bini-asti/</link>
					<comments>https://www.maltahaber.com/maltada-tam-zamanli-calisan-sayisi-307-bini-asti/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[]]></dc:creator>
		<pubDate>Sat, 22 Aug 2026 10:00:25 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Genel]]></category>
		<category><![CDATA[Haber]]></category>
		<category><![CDATA[çalışan sayısı]]></category>
		<category><![CDATA[ekonomi]]></category>
		<category><![CDATA[iş piyasası]]></category>
		<category><![CDATA[İstihdam artışı]]></category>
		<category><![CDATA[malta işgücü]]></category>
		<category><![CDATA[Mart 2026]]></category>
		<category><![CDATA[NSO verileri]]></category>
		<category><![CDATA[Özel sektör]]></category>
		<category><![CDATA[part-time çalışma]]></category>
		<category><![CDATA[tam zamanlı istihdam]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://www.maltahaber.com/maltada-tam-zamanli-calisan-sayisi-307-bini-asti/</guid>

					<description><![CDATA[<p>Malta'da kayıtlı tam zamanlı çalışan sayısı Mart 2026'da 307.783'e yükseldi. National Statistics Office'in bugün açıkladığı verilere göre, bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,7'lik bir artış anlamına geliyor. Ana işi part-time olanların sayısı da 36.844'e çıkarak yıllık bazda yüzde 7,3 arttı.</p>
<p>The post <a href="https://www.maltahaber.com/maltada-tam-zamanli-calisan-sayisi-307-bini-asti/">Malta&#8217;da Tam Zamanlı Çalışan Sayısı 307 Bini Aştı</a> appeared first on <a href="https://www.maltahaber.com">Malta Haber</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<p><strong>Malta&#8217;da kayıtlı tam zamanlı çalışan sayısı Mart 2026&#8217;da 307.783&#8217;e yükseldi. National Statistics Office&#8217;in bugün açıkladığı verilere göre, bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,7&#8217;lik bir artış anlamına geliyor. Ana işi part-time olanların sayısı da 36.844&#8217;e çıkarak yıllık bazda yüzde 7,3 arttı.</strong></p>
<p>Bugün yayımlanan National Statistics Office (NSO) verileri, Malta&#8217;nın işgücü piyasasında büyümenin sürdüğünü ortaya koydu. Mart 2026 itibarıyla ülkede kayıtlı tam zamanlı çalışan sayısı 307.783&#8217;e ulaştı. Bu, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,7&#8217;lik bir artışa işaret ediyor.</p>
<p>Ana işi part-time olan çalışanların sayısı da dikkat çekici biçimde yükseldi. Mart 2026&#8217;da part-time çalışan sayısı 36.844 olarak kaydedildi ve bu alanda yıllık artış yüzde 7,3 olarak gerçekleşti.</p>
<p>Özel sektör, istihdamdaki büyümenin motoru olmayı sürdürüyor. Mart 2026&#8217;da özel sektörde tam zamanlı çalışan sayısı 251.693&#8217;e çıktı. Bu tablo, Malta&#8217;da işgücü piyasasının canlılığını ve iş olanaklarının genişlediğini gösteriyor.</p>
<p>NSO verileri, ülkedeki istihdam artışının hem tam zamanlı hem de part-time işlerde sürdüğünü ortaya koyuyor. Özellikle özel sektördeki büyüme, Malta ekonomisinin dinamik yapısını yansıtıyor.</p>
<p>The post <a href="https://www.maltahaber.com/maltada-tam-zamanli-calisan-sayisi-307-bini-asti/">Malta&#8217;da Tam Zamanlı Çalışan Sayısı 307 Bini Aştı</a> appeared first on <a href="https://www.maltahaber.com">Malta Haber</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://www.maltahaber.com/maltada-tam-zamanli-calisan-sayisi-307-bini-asti/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Malta yılın ilk iki ayında 268 bin turist ağırladı!</title>
		<link>https://www.maltahaber.com/malta-yilin-ilk-iki-ayinda-268-bin-turist-agirladi/</link>
					<comments>https://www.maltahaber.com/malta-yilin-ilk-iki-ayinda-268-bin-turist-agirladi/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Reşit Şahin]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 14 Apr 2023 05:20:21 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Haber]]></category>
		<category><![CDATA[Turizm ve Seyahat]]></category>
		<category><![CDATA[2023 Şubat ayı verileri]]></category>
		<category><![CDATA[malta]]></category>
		<category><![CDATA[NSO verileri]]></category>
		<category><![CDATA[Ocak Şubat turist ziyareti]]></category>
		<category><![CDATA[Şubat 2023]]></category>
		<category><![CDATA[Turist harcaması]]></category>
		<category><![CDATA[turizm verileri]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://www.maltahaber.com/?p=36093</guid>

					<description><![CDATA[<p>14 Nisan 2023 Malta bu yılın Şubat ayında ziyaret eden turist sayısı geçen yılın Şubat ayına göre yaklaşık 38 bin kişi artışla 132 bin 153’e ulaştı. Malta’ya en fazla turist 25 bin kişi ile İngiltere’den geldi. Malta Ulusal İstatistik Ofisi (NSO) Şubat ayına ilişkin Malta’yı ziyaret eden turizm verilerini açıkladı. Bu yılın Şubat ayında İngiltere [&#8230;]</p>
<p>The post <a href="https://www.maltahaber.com/malta-yilin-ilk-iki-ayinda-268-bin-turist-agirladi/">Malta yılın ilk iki ayında 268 bin turist ağırladı!</a> appeared first on <a href="https://www.maltahaber.com">Malta Haber</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<p><span style="font-family: Calibri, sans-serif;"><span style="font-size: medium;"><span style="color: #313131;">14 Nisan 2023</span></span></span></p>
<p><span style="font-family: Calibri, sans-serif;"><span style="font-size: medium;"><span style="color: #313131;">Malta bu yılın Şubat ayında ziyaret eden turist sayısı geçen yılın Şubat ayına göre yaklaşık 38 bin kişi artışla 132 bin 153’e ulaştı. Malta’ya en fazla turist 25 bin kişi ile İngiltere’den geldi.</span></span></span></p>
<p><span style="font-family: Calibri, sans-serif;"><span style="font-size: medium;"><span style="color: #313131;">Malta Ulusal İstatistik Ofisi (NSO) Şubat ayına ilişkin Malta’yı ziyaret eden turizm verilerini açıkladı. Bu yılın Şubat ayında İngiltere 25 binden fazla turistle ilk sırada yer alan pazarlardan olurken bunu 19 bin 500 turistle İtalya pazarı ve 13 bin 700 turistle Fransa pazarı izledi.</span></span></span></p>
<p><span style="font-family: Calibri, sans-serif;"><span style="font-size: medium;"><span style="color: #313131;">Malta Turizm Otoritesi’nin son aylarda Polonya’da başlattığı tanıtım kampanyasının da etkisiyle bir ayda 11 bin 400’den fazla Polonyalı turist tatil yeri olarak Malta’yı seçti.</span></span></span></p>
<p><span style="font-family: Calibri, sans-serif;"><span style="font-size: medium;"><span style="color: #313131;">NSO verilerine göre turistlerin Malta’da geçirdiği gece sayısı bir önceki yılın Şubat ayına göre yüzde 57 artışla 800 bin gecenin üstüne çıktı. Turistler ortalama 6 gecenin üstünde kalırken gecelerinin çoğunu kiralık konaklamada geçirmeyi tercih etti.</span></span></span></p>
<p><span style="font-family: Calibri, sans-serif;"><span style="font-size: medium;"><span style="color: #313131;">Malta’da turist harcamalarıyla ilgili NSO verilerine göre turistler geçen yılın Şubat ayına göre 47 milyon Euro daha fazla harcayarak toplam harcamaları 2023 Şubat ayında 87 milyon Euro’ya ulaştı.</span></span></span></p>
<p><span style="font-family: Calibri, sans-serif;"><span style="font-size: medium;"><span style="color: #313131;">NSO verilerine göre turistler gecelik ortalama 106 Euro harcarken yılın ilk iki ayında Malta’yı 268 binden fazla turistin ziyaret ettiği ve toplam harcamanın 186 milyon Euro’ya ulaştığı görüldü.</span></span></span></p>
<p><a href="https://tvmnews.mt/en/news/tourist-expenditure-in-february-increases-to-e86-9-million/"><span style="font-family: Calibri, sans-serif;"><span style="font-size: medium;"><span style="color: #313131;">TVM</span></span></span></a></p>
<p>The post <a href="https://www.maltahaber.com/malta-yilin-ilk-iki-ayinda-268-bin-turist-agirladi/">Malta yılın ilk iki ayında 268 bin turist ağırladı!</a> appeared first on <a href="https://www.maltahaber.com">Malta Haber</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://www.maltahaber.com/malta-yilin-ilk-iki-ayinda-268-bin-turist-agirladi/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Malta toplu taşımada geçen yıl 35 milyon yolcuya ulaştı!</title>
		<link>https://www.maltahaber.com/malta-toplu-tasimada-gecen-yil-35-milyon-yolcuya-ulasti/</link>
					<comments>https://www.maltahaber.com/malta-toplu-tasimada-gecen-yil-35-milyon-yolcuya-ulasti/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Reşit Şahin]]></dc:creator>
		<pubDate>Wed, 29 Mar 2023 06:30:09 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Genel]]></category>
		<category><![CDATA[Haber]]></category>
		<category><![CDATA[malta]]></category>
		<category><![CDATA[NSO verileri]]></category>
		<category><![CDATA[toplu taşıma]]></category>
		<category><![CDATA[Toplu taşıma kullanan yolcu sayısı]]></category>
		<category><![CDATA[Ulaşım istatistikleri]]></category>
		<category><![CDATA[ulusal istatistik ofisi]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://www.maltahaber.com/?p=35864</guid>

					<description><![CDATA[<p>29 Mart 2023 Malta’da geçtiğimiz yıl Ekim ayında ücretsiz yapılan toplu taşımada yolcu sayısında artış olsa da istenilen düzeye ulaşmadı. Toplu taşıma yolcularının sayısı geçen yıl yüzde 4 artışla 35 milyonun üzerinde yolcuya ulaştı. Malta’da toplu taşıma kullanan yolcu sayısı 2019 istatistiklerinin halen uzağında. Ekim ayında tüm toplu taşıma ücretsiz yapılan Malta’da geçen yıl 35 [&#8230;]</p>
<p>The post <a href="https://www.maltahaber.com/malta-toplu-tasimada-gecen-yil-35-milyon-yolcuya-ulasti/">Malta toplu taşımada geçen yıl 35 milyon yolcuya ulaştı!</a> appeared first on <a href="https://www.maltahaber.com">Malta Haber</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<p><span style="color: #333333;"><span style="font-family: Calibri, sans-serif;"><span style="font-size: medium;">29 Mart 2023</span></span></span></p>
<p><span style="font-family: Calibri, sans-serif;">Malta’da geçtiğimiz yıl Ekim ayında ücretsiz yapılan toplu taşımada yolcu sayısında artış olsa da istenilen düzeye ulaşmadı. Toplu taşıma yolcularının sayısı geçen yıl yüzde 4 artışla 35 milyonun üzerinde yolcuya ulaştı.</span></p>
<p><span style="font-family: Calibri, sans-serif;">Malta’da toplu taşıma kullanan yolcu sayısı 2019 istatistiklerinin halen uzağında. Ekim ayında tüm toplu taşıma ücretsiz yapılan Malta’da geçen yıl 35 milyon yolcu taşınmış olmasına rağmen 57 milyon 400 bin yolcunun taşındığı 2019 yılının gerisinde kaldı.</span></p>
<p><span style="font-family: Calibri, sans-serif;">Malta’da geçen yıl yaz aylarında en yüksek seviyeye ulaşan toplu taşıma kullanımı yaklaşık 3 milyon 700 bin yolcunun yolculuk yaptığı Ekim ayında zirveyi görmüştü.</span></p>
<p><a href="https://timesofmalta.com/articles/view/malta-18000-vehicles-square-kilometre-road.1022017"><span style="font-family: Calibri, sans-serif;">Times Of Malta</span></a></p>
<p>The post <a href="https://www.maltahaber.com/malta-toplu-tasimada-gecen-yil-35-milyon-yolcuya-ulasti/">Malta toplu taşımada geçen yıl 35 milyon yolcuya ulaştı!</a> appeared first on <a href="https://www.maltahaber.com">Malta Haber</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://www.maltahaber.com/malta-toplu-tasimada-gecen-yil-35-milyon-yolcuya-ulasti/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Malta’da hane başına 1.5 binek otomobil düşüyor!</title>
		<link>https://www.maltahaber.com/maltada-hane-basina-1-5-binek-otomobil-dusuyor/</link>
					<comments>https://www.maltahaber.com/maltada-hane-basina-1-5-binek-otomobil-dusuyor/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Reşit Şahin]]></dc:creator>
		<pubDate>Wed, 29 Mar 2023 06:01:58 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Genel]]></category>
		<category><![CDATA[Haber]]></category>
		<category><![CDATA[Araç sayısı]]></category>
		<category><![CDATA[binek otomobil]]></category>
		<category><![CDATA[Gozo]]></category>
		<category><![CDATA[hane başına düşen araç sayısı]]></category>
		<category><![CDATA[kilometrekare yola düşen araç sayısı]]></category>
		<category><![CDATA[kişi başına düşen araç sayısı]]></category>
		<category><![CDATA[malta]]></category>
		<category><![CDATA[NSO verileri]]></category>
		<category><![CDATA[Ulaşım istatistikleri]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://www.maltahaber.com/?p=35861</guid>

					<description><![CDATA[<p>29 Mart 2023 Malta’da geçtiğimiz yıl toplam 21 bin araç tescil edilirken ülkedeki toplam araç sayısı 413 bin 19’a çıktı. Ulusal İstatistik Ofisi (NSO) 2021 ulaşım verilerini yayınladı. NSO verilerine göre Malta’da her bir kilometrekare yola 18 binden fazla araç düşüyor. Ticari ve endüstriyel araçlar hariç her kilometrekaresine ise 13 bin 700 binek otomobil düşen [&#8230;]</p>
<p>The post <a href="https://www.maltahaber.com/maltada-hane-basina-1-5-binek-otomobil-dusuyor/">Malta’da hane başına 1.5 binek otomobil düşüyor!</a> appeared first on <a href="https://www.maltahaber.com">Malta Haber</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<p><span style="font-family: Calibri, sans-serif;">29 Mart 2023</span></p>
<p><span style="color: #333333;"><span style="font-family: Calibri, sans-serif;"><span style="font-size: medium;">Malta’da geçtiğimiz yıl toplam 21 bin araç tescil edilirken ülkedeki toplam araç sayısı 413 bin 19’a çıktı.</span></span></span></p>
<p><span style="color: #333333;"><span style="font-family: Calibri, sans-serif;"><span style="font-size: medium;">Ulusal İstatistik Ofisi (NSO) 2021 ulaşım verilerini yayınladı. NSO verilerine göre Malta’da her bir kilometrekare yola 18 binden fazla araç düşüyor. Ticari ve endüstriyel araçlar hariç her kilometrekaresine ise 13 bin 700 binek otomobil düşen Malta’da 2016’dan bu yana artış trendi devam ediyor.</span></span></span></p>
<p><span style="color: #333333;"><span style="font-family: Calibri, sans-serif;"><span style="font-size: medium;">NSO verilerine göre geçen yıl 9 bin 500’den fazla kişinin ehliyet aldığı belirlenirken Malta’nın her yeni ruhsatlı sürücü için 2.2 yeni araca sahip olduğu görüldü. Toplamda ise Malta’da her 1.000 ehliyetli sürücü için 1.517 araç düşüyor.</span></span></span></p>
<p><span style="color: #333333;"><span style="font-family: Calibri, sans-serif;"><span style="font-size: medium;">2020-2021 yılları arasında ehliyet sahibi kişi sayısı 6 bin kişinin üzerinde artarak 272 bin 333’e ulaşırken bunların 100 bininin 10-59 yaşları arasında olduğu belirlendi.</span></span></span></p>
<p><span style="color: #333333;"><span style="font-family: Calibri, sans-serif;"><span style="font-size: medium;">Malta ve Gozo’da 313 binin üzerinde tescilli binek araç olduğu ve genel olarak her hanede ortalama 1.5 binek otomobil olduğunu ortaya koyan istatistiklere göre geçen yıl yeni ruhsat sayısı 2020 yılına göre üçte bir oranında arttı.<br />
İstatistikler ayrıca Malta ve Gozo’da bulunan tüm araçların dörtte üçünün binek otomobiller olduğunu da ortaya koyarken toplam ruhsatlı araç sayısı günde ortalama 29 artışla 413 binin üzerine çıktı.</span></span></span></p>
<p><a href="https://timesofmalta.com/articles/view/malta-18000-vehicles-square-kilometre-road.1022017"><span style="color: #333333;"><span style="font-family: Calibri, sans-serif;"><span style="font-size: medium;">Times Of Malta</span></span></span></a></p>
<p>The post <a href="https://www.maltahaber.com/maltada-hane-basina-1-5-binek-otomobil-dusuyor/">Malta’da hane başına 1.5 binek otomobil düşüyor!</a> appeared first on <a href="https://www.maltahaber.com">Malta Haber</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://www.maltahaber.com/maltada-hane-basina-1-5-binek-otomobil-dusuyor/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
	</channel>
</rss>
