24.9 C
Malta
Pazartesi, Mayıs 23, 2022

Malta COVID-19 İstatistikleri

94,113
Toplam Vaka
Updated on May 23, 2022 8:12 pm
718
Vefat Sayısı
Updated on May 23, 2022 8:12 pm
91,240
Total recovered
Updated on May 23, 2022 8:12 pm
spot_img

Malta’ya yerleşen ünlü oyuncu Eser Karabil ile Söyleşi

Elif Ören

Değerli okurlar, geçtiğimiz günlerde Malta’ya gelen ünlü oyuncu Eser Karabil ile harika bir söyleşi gerçekleştirdik.

Ezel dizisindeki Mayıs karakteri ile dizi sektörüne giriş yapan Firar, Galip Derviş, Karagül, Muhteşem Yüzyıl, Fazilet Hanım ve Kızları, Türkiye’nin ilk Netflix işi olan Hakan Muhafız, Diriliş Ertuğrul ve son olarak Çukur dizilerinde rol alan, sinemada ise daha üniversite yıllarındayken Kaybedenler filmi ile başlayıp Ne Gelen Var Ne Giden, Lavinya (henüz vizyona girmedi) filmlerinde oynadığı karakterlere can veren, Türkiye’nin en çok izlenen dizilerinde çok iyi oyuncu kadrolarıyla çalışan Eser Karabil ile yapmış olduğumuz söyleşide oyunculuk hayatını, dizi ve sinema sektörünü, yönetmenliği ve elbetteki Malta seyahatini konuştuk.

Eser Bey, öncelikle söyleşi talebimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Nasılsınız? Günleriniz nasıl geçiyor? Ben girişte özet halinde bulunduğunuz projeleri yazdım ama siz, sizi tanımayanlar için kendinizi nasıl ifade edersiniz?

Ben teşekkür ederim bu güzel davetiniz için, Malta’da bizi evimizdeymiş gibi hissettiriyorsunuz, bu çok kıymetli. Gayet iyiyim. Bir yandan dil okuluna devam ediyorum bir yandan da Malta’yı tanımaya çalışıyorum.

Ben yaklaşık 12 yıldır profesyonel olarak oyunculuk yapıyorum. Birçok dizide, filmlerde ve tiyatro oyunlarında oynadım. Son olarak rol aldığım ‘Çukur’ dizinde ‘İskandar’ karakterini oynadım.

Şu an Malta’dasınız. Malta’yı nasıl buldunuz? Sevdiniz mi bu küçük adayı? Ne kadar kalacaksınız?


Evet, çok sevdim. Ben doğma büyüme İzmirliyim. Uzun yıllar İstanbul’da yaşıyor olsam da bana İzmir’i anımsattığı için ayrı bir sevdim Malta’yı. Eşimle dil okuluna geldik. 3 ay için buradayız. Fakat eşim de ben de burayı tanıdıkça daha şimdiden “yaşayabilir miyiz, neler yapabiliriz burada?” diye düşünmeye başladık.

St. Julian Malta

Malta’da yaşadığınız sıradışı bir olay oldu mu? Size çok farklı gelen şeyler dikkatinizi çekti mi?
Malta genel anlamda Türkiye’ye benziyor. Fakat trafiğin soldan olması, Maltacayı ilk defa duymam, hamur işlerinin bizimkilere benzemesi şaşırtsa da, burada beni en çok şaşırtan şey tüpçülerin bizdeki gibi jingle çalarak satış yapmaları oldu. Bir an birileri “tüpçüüü bi dur” diye bağıracak sandım

Game of Thrones, Gladiator, Vikings gibi dünyaca ünlü onlarca dizi ve filmin bazı bölümleri Malta’da çekildi. Ünlü yapım şirketleri ve setler var. Buraları ziyaret etmeyi düşünüyor musunuz?
Evet, çok isterim oraları ziyaret etmeyi. Hatta ingilizcemi ilerlettikten sonra çalışmak da isterim. Şimdilik önümde çok yol var ama büyük yapımlarda çalışmak her oyuncunun hayalidir.

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Oyunculuk Anasanat Dalı mezunusunuz. Fakat öncesinde Ziraat Mühendisliği okuyordunuz. Mühendislikten oyunculuğa geçiş süreci nasıl oldu?

Bu gerçekten ilginç ve güzel bir hikaye. Kısaca anlatacak olursam; ben lisede oyuncu olmak istiyordum. Fakat o zamanlar tiyatro-ki hala- bir meslek olarak görülmüyordu. Daha çok bir hobi gibi değerlendiriliyordu. Dolayısıyla daha “kabul edilebilir” bir mesleğe yönlendirildim.

Ziraat mühendisliği okurken bir arkadaşım beni tiyatro kulübüne davet etti. O kadar çok sevmiştim ki, aynı zamanda Ege Üniversitesi Tiyatro Topluluğu’na da gitmeye başlamıştım. Tiyatro artık hayatımın merkez noktası olmuştu. Kaçınılmaz olarak tiyatro sınavlarına girdim ve Dokuz Eylül Üniversitesi’ni kazanıp Oyunculuk bölümünden mezun oldum.

Size soruları hazırken hakkınızda çok sıkı bir araştırma yaptım ve gerçekten oyunculuğunuz kadar kişiliğinize de hayran kaldım. Çok yönlü bir kişisiniz. Şöyle bir özet geçecek olursam; babanız sahaftı, hem sahaf hem de esnaf kültürünü aldınız, mühendislikten oyunculuğa geçiş yaptınız, hem sahnede olmayı hem kamera önünü hem de yönetmenliği tecrübe ettiniz. Müzikle ilgileniyorsunuz. Seyahat etmeyi seviyorsunuz, birçok Avrupa ülkesine seyahat etmişsiniz. Ve hala kendinizi geliştirebileceğiniz alanları araştırıyorsunuz.
– Çok yönlü olmak mesleğinize neler katmıştır?

Benim açımdan içimdeki çocuksu yanı hayatta tuttu. Hayata hala bir merakla, heyecanla ve başka açılardan bakabilmemi sağladı. Oyunculuk için bulunmaz bir nimettir çocuksu yanının hayatta olması. Çünkü oyun oynama güdüsü en kuvvetli olan varlıklar, çocuklardır.

Dünyada Turkish Drama diye bir sektör oluştu. Dizilerimiz onlarca ülkede izleniyor. Sizin de dünya genelinde bir hayran kitleniz oluştu. Dünyada Türk dizi sektörünü nasıl değerlendirirsiniz? Farklı ülke ve kültürlerden hayran kitlesine sahip olmak nasıl bir duygu?

Şu an Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra dünyaya en çok dizi ihraç eden 2. ülkeyiz sanırım. Bunun ekonomik ve kültürel açıdan birçok etkisi oluyor tabii. Ülkemizin kültürü dünyanın birçok ülkesinde benimseniyor ve oradaki insanları etkiliyor. Bu aslında harika bir etki. Ahmet Kaya dinleyen ve bana oynadığım rolün adıyla seslenen başka ülkelerden insanların olması gerçekten harika bir duygu.

Sinema mı, dizi mi, tiyatro mu?

Sinema, dizi, tiyatro :) oynayabileceğim bütün alanlar.

Eminim hepsi birbirinden değerlidir fakat oynadığınız en sevdiğiniz karakter ve en sevdiğiniz proje hangisiydi?

Benim için Karagül dizisinin ayrı bir yeri vardır. Oynadığım karakterin değişimini ve hikayesini çok severek oynamıştım. Bir suçludan, aşık adama ve sonunda merhametli bir babaya dönüşmek çok güzel bir serüvendi.

Oyunculukta hayatımın dönüm noktası dediğiniz bir olay ya da gelişme oldu mu?

Sanırım Ezel dizisindeki sahnem diyebilirim.

Genellikle oynadığınız karakterler kötü, agresif, ağır karakterler. Hakkını çok iyi veriyorsunuz kesinlikle burası tartışmasız fakat ilerde sizi, mesela bir komedide oynarken görür müyüz?

Okulda işe tam da sizin sorduğunuz gibi komediden başka bir şey oynayabilir mi diye düşünüyorlardı. Ben karakter oyuncusuyum ama komediye de bayılırım.

Maalesef sektör sizi nasıl sevdiyse ve biliyorsa öyle devam ediyorsunuz. Bu algıyı kırmanız çok zor.

Oynamak istediğiniz isimler var mı?

Daniel Day-Lewis, Tom Hanks, Meryl Streep.

Set günü nasıl motive oluyorsunuz? Role nasıl hazırlanıyorsunuz? Rutinleriniz var mı?

Erken kalkarım, iyi bir kahvaltı yaparım ve oynayacağım sahnenin atmosferine uygun bir müzik dinlerim.

Olmazsa olmazlarınız nelerdir?

Saygı ve pozitif enerji

En büyük hayalim dediğiniz bir hayaliniz ve hedefiniz var mı? Bu hayal ve hedefe ne kadar uzaksınız ve bu yolda neler yapıyorsunuz?

Ben kendime ait bir sahnemin olmasını ve oranın nesiller boyu devam etmesini çok isterim. Bunun için henüz yolunda başındayım. Umarım bir an önce hayata geçirebilirim.

Keşke şu projede ben olsaydım dediğiniz oldu mu?

Calışmak istediğim birçok yönetmen var. Jean – Pierre Jeunet, Ridley Scott, Darren Aronofsky, Christopher Nolan. Bu yönetmenlerin çektiği bütün işlerde olmak isterdim.

Kafanızda oluşturduğunuz oynamak istediğiniz bir karakter var mı? Nasıl bir rol bekliyorsunuz?

Bir hikayesi ve tutarlılığı olan bütün karakterleri oynamak isterim. Ama uç karakterler her zaman beni daha çok cezbetmiştir.

Sizce mesleğin olumlu ve olumsuz yanları nelerdir?

Disiplin ve yaratıcılık isteyen bir meslek. Dolayısıyla çok sevmeden devam etmesi zor. Ama kişisel olarak size çok şey katabilecek keyifli de bir meslek.

Oyuncu olmak isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz?

Bedensel ve zihinsel alanda kendilerini geliştirmelerini tavsiye ederim. Bir enstrüman çalmalarını, edebiyatla ilgilenmelerini, sporu hayatlarından çıkarmamalarını tavsiye ederim.

Son olarak Malta Haber okurlarına neler söylemek istersiniz?

Umarım onlar da keyif almışlardır bu söyleşimizden. Onları çok seviyorum.

Instagram ve Twitter: eserkarabil

Son Haberler
Son Haberler
Son Haberler
Son Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here